VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ludmila Tarcalová: O účesech se toho moc neví

Etnografka Ludmila Tarcalová připravila společně s Martou Kondrovou i pro letošní Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti program o krojích a zvycích. Uskuteční se v neděli 10. září od 13.30 hodin na Kolejním nádvoří. Tentokrát se zaměří na ženské účesy a obřadní úpravu hlavy.

6.9.2017
SDÍLEJ:

Ludmila Tarcalová: O účesech se toho moc nevíFoto: archiv Ludmily Tarcalové

Váš program je nedílnou součástí Slováckých slavností už léta…
Ano, připravujeme jej dokonce už dvacátým rokem. Vždy se snažíme vybírat téma, které bude pro diváky zajímavé. V uplynulých ročnících jsme se zaměřili na kroje. A to včetně prezentace krojových součástek, konkrétně tureckého šátku a bot.

Proč jste letos zvolila právě téma ženské účesy a obřadní úprava hlavy?
V posledních letech jsem se zabývala výzkumem tradičních úvazů, obuvi a také úpravou hlavy na celé Moravě. Své zkušenosti jsem se rozhodla pro letošní krojovou přehlídku využít, ovšem s přihlédnutím jen k oblasti Slovácka. Motivací také bylo, že o úpravě vlasů se toho ví poměrně málo.

Pořad se jmenuje „Nezaplétajte mamičko, mňa na tuho“. Co tento název symbolizuje?
Úprava hlavy ženy úzce souvisela s jejím věkem, sociálním i stavovským zařazením. Tedy za byla svobodná, vdaná, nevěsta, družička či stárka. Základem tradiční úpravy ženských vlasů bylo splétání do copů. Rozplétání copu a úpravou hlavy ženy je mnohdy obřadním úkonem, kdy se z hlavy nevěsty snímá obřadní věnec a nasazuje čepec. Právě tento obřadní akt připomíná název našeho pořadu. Děvče připomíná matce, že se bude brzy vdávat.

Jaký bude harmonogram akce? Má trvat hodinu…
Nejprve představíme dětskou a dívčí úpravu hlavy. Poté tvarování copů vdaných žen a různé druhy účesů. Na závěr ukážeme šest způsobů obřadní úpravy hlavy. Návštěvníci se také dozví, že každá věková skupina měla svůj účes i pod jednotlivé pokrývky hlavy. Několik párů předvede typický tanec pro svou oblast Slovácka.
Marek Bartošík

Ludmila Tarcalová se narodila 26. června 1946 v Uherském Hradišti. Vystudovala obor Národopis na Filozofické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně (dnešní Masarykova univerzita). V roce 1979 tam obhájila svou rigorozní práci na téma Svatební obřady a obyčeje. S etnografií se poprvé seznámila během středoškolských studií. Mezi její zájmy patří četba, turistika a jízda na kole.

Autor: Marek Bartošík

6.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Pracovník roku v sociálních službách 2017. Slavnostní vyhlášení v Baťově vile ve Zlíně.
20

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Smrt nasátím čerpadlem v bazénu v Hradišti nehrozí

HLASUJTE V ANKETĚ / Smrt teprve dvanáctileté dívky Anny-Sofie v bazénu rehabilitačního centra v Praze v polovině srpna letošního roku, kterou nasálo filtrační zařízení, a čtrnáctiletého Adama v libereckém aquaparku, který utonul o rok dříve, když jej také nasálo výkonné hladinové čerpadlo, vyvolává otázky, zda jsou všechny veřejné bazény a vodní atrakce bezpečné.

Čtrnáctiletý chlapec utekl ze školy, už jedenáct dnů je nezvěstný

 Již dlouhých jedenáct dnů policisté neúspěšně pátrají čtrnáctiletém Ladislavu Mikovi. Svěřenec Dětského domova v Uherském Ostrohu odešel v pátek 8. září v deset hodin dopoledne ze školy v Uherském Ostrohu a od té doby ho nikdo neviděl.

V Uherském Hradišti si připomenou povodně

Dlouhé vydatné deště, které se později změnily v povodně, znamenaly pro mnoho lidí ztrátu jistot nebo dokonce boj o přežití.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení