VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Koncertem i mší vzdali poctu arcibiskupu Stojanovi

Velehrad – Římskokatolická farnost Velehrad ani věřící nezapomenuli, že 29. září před devadesáti lety zemřel v Olomouci ve věku dvaasedmdesáti let desátý arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Antonín Cyril Stojan.

29.9.2013
SDÍLEJ:

Slavnostní mši k 90. výročí úmrtí arcibiskupa Cyrila Stojana celebroval olomoucký biskup Josef Hrdlička.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

U příležitosti devadesátého jubilea od jeho úmrtí se v sobotu večer v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje.ve Velehradě uskutečnil varhanní recitál mladého talentovaného varhaníka Ondřeje Muchy.

Posluchačům ho v bazilice představil velehradský farář Petr Přádka, který je také seznámil se životem a dílem moravského římskokatolického duchovního a politika Antonína Cyrila Stojana, který se přičinil o obnovu a povznesení nejvýznamnějších moravských poutních míst, Svatého Hostýna a Velehradu, v jehož bazilice je pohřben.

„Arcibiskup Stojan, lidově přezdívaný jako Tatíček Stojan, je dodnes na Moravě značně uctíván a je navrženo jeho blahořečení. Na počest arcibiskupa Stojana byla pojmenována celá řada míst, spolků a ústavů jeho jménem. Ve Velehradě je to Stojanovo gymnázium," informoval páter Přádka.

Poté už mohli návštěvníci vychutnávat nejen krásy restaurovaného interiéru baziliky, ale také v podání varhaníka Ondřeje Muchy skladby světových hudebních velikánů, jakými byli a jsou Johan Sebastian Bach, Matthias, César Franck či Sigfrid Karg-Elert. Bazilikou se nesla také Muchova varhanní improvizace na jméno Antonín Cyril Stojan nebo fantasie na chorál Svatý Václave od Stanislava Macha.

Mistru varhan Ondřeji Muchovi, který učí hře na varhany na Biskupském gymnáziu Bohuslava Balbína v Hradci Králové a vede kurzy pro chrámové varhaníky v Prostějově, se poštěstilo, že byl v pořadí třetí, kdo nechal při koncertu rozeznít víc než pět a půl tisíce píšťal rekonstruovaných velehradských varhan, jenž snesou srovnání s těmi nejlepšími v Evropě.

„Ve velehradské bazilice jsem poprvé koncertoval v den pohřbu kardinála Špidlíka. Ale jinak mám za sebou celou řadu varhanních koncertů v Česku i zahraničí. Nyní se chystám koncertovat ve Vídni a Salcburku," spíše konstatoval, než se pochlubil varhaník Ondřej Mucha. V oblasti kompozice se věnuje především chrámové hudbě. Loni mu byla v rámci varhanní soutěže Organum regium udělena cena za vynikající pedagogické vedení v oblasti varhanní pedagogiky.

V neděli v 10 hodin si připomenuli věřící 90. výročí úmrtí arcibiskupa Stojana při bohoslužbě, kterou celebroval olomoucký biskup Josef Hrdlička.

Autor: Zdeněk Skalička

29.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Ulice U Pálenice v Kunovicích
5

Objíždění kolon v Kunovicích bude zase složitější

Podvodník vylákal z prodavačky devět tisíc korun

Na lep podvodníkovi skočila mladá žena pracující v prodejně koberců v Uherském Brodě. Přišla o devět tisíc korun.

Primář Bartoník: Neurologie je v současnost velmi dynamicky se rozvíjející obor

ON-LINE ROZHOVOR BYL UKONČEN / Primář neurologického oddělení Krajské nemocnice T. Bati ve Zlíně Jan Bartoník odpovídal na dotazy čtenářů Deníku

Na padělané recepty si vyzvedla léky, pátrá po ní policie

Po neznámé ženě, která si na základě padělaných receptů vyzvedla léky ve dvou lékárnách v Přerově, pátrá v těchto dnech policie. První případ se stal 20. června v 16.30 hodin v lékárně v Komenského ulici.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení