VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kdo si odnese z Velehradu Cisterciáckou pečeť? Dozvíte se to v sobotu na výstavě

Velehrad – Mezinárodní výstava mešních a košer vín s všeslibujícím názvem Cisterciácká pečeť bude o první listopadové sobotě patřit už podeváté ke zcela ojedinělé akci tohoto charakteru v České republice i v Evropě. Opět bude uspořádána v historickém Slovanském sále Stojanova gymnázia v poutním Velehradě, kde kdysi cisterciáčtí mniši začali pěstovat révu vinnou.

31.10.2016
SDÍLEJ:

POROTCI. K hodnocení 66 vzorků vín zasedli v neděli degustátoři v sále kardinála Tomáše Špidlíka ve Velehradském domě svatých Cyrila a Metoděje.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

O poslední říjnové neděli zasedly v sále zesnulého kardinála Tomáše Špidlíka Velehradského domu sv. Cyrila a Metoděje tři pětičlenné nezávislé degustační komise, aby posoudily, který z 66 vzorků mešních a košer vín od oprávněných výrobců z naší vlasti i ze zahraničí se stane šampionem 9. ročníku mezinárodní soutěže Cisterciácká pečeť.

„Unikátní vinařské soutěže, která zaznamenala značný ohlas u odborné i laické veřejnosti, se letos účastní výrobci vín z České a Slovenské republiky, Rakouska, Itálie, Francie, Španělska, Portugalska, Izraele a dalších zemí," informoval Martin Motyčka, jeden z organizátorů vinařského klání.

Doplnil, že sobotní výstava ve Stojanově gymnáziu bude obohacena asi o sedmdesát skvělých vzorků vín od vinařů ze Slovácké podoblasti. Ačkoliv o vítězi je už rozhodnuto, jeho jméno se dozví veřejnost až v sobotu ve Slovanském sále Stojanova gymnázia.

„Cisterciácká pečeť je hezká a úplně regulérní soutěž, kterou lze srovnat s jakoukoliv jinou vinařskou soutěží. Sešli se na ní výborní hodnotitelé," stručně okomentoval vinařské klání Luboš Bárta z Hrusic, šéfredaktor Sommelier magazínu a Revue pro Hotel a Restaurant, ale také mezinárodně uznávaný degustátor vína.

V jedné ze tří hodnotitelských komisí, které předsedal, hodnotili 22 vzorků vína, ale jen na dva vzorky měli podle něj degustátoři malinko rozdílný názor.

Luboš Bárta se netajil ani tím, že s předsedou degustační komise Pavlem Vajčnerem, který stojí v čele Znovínu Znojmo čtvrt století, diskutovali o tom, že v soutěži Cisterciácká pečeť soutěží vína, která vlastně nejsou vůbec určená k soutěžení.

„Smysl a důvod jejich tvorby je někde úplně jinde. Když vezmu křesťanský nebo židovský pohled, ani jedno z těch náboženství není soutěživé, ono netouží po tom, aby bylo porovnáváno. Ono říká, já jsem to pravé a nechce být srovnáváno s tím druhým," dal průchod pocitům Luboš Bárta.

Zamýšlel se také nad tím, která ta krev Páně je vlastně lepší. Hodnotitelé, byť někteří byli třeba věřící, byli podle něj při nedělní degustaci především vinaři, a oni hodnotili předložené vzorky jen a jen jako víno.

„Porovnání mezi víny mešními a košer je relativní. Je z pohledu křesťanského i židovského pouze orientační, aby ti či oni věděli, jak vína odborníkům chutnají," mínil Pavel Vajčner.

Dodal, že vinaři jsou soutěživí a vyznavači vín jsou rádi, když se vína ohodnotí a pak si sami mezi sebou řeknou, jak jim ten či onen hodnocený vzorek chutnal.

Autor: Zdeněk Skalička

31.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zdeněk Coufal
3

ON-LINE rozhovor s kardiologem: přibývá mladších lidí s infarktem

Ilustrační foto.

Deník připravuje seriál ke 20. výročí povodní na Moravě

Folklorní festival přilákal třicet tisíc lidí. Hasiči kvůli vedru kropili asfalt

Strážnice – Tisíce návštěvníků opět přilákal folklor ve všech podobách i pestrosti krojů do Strážnice na Hodonínsku. Právě tam se o víkendu uskutečnil už dvaasedmdesátý ročník Mezinárodního folklorního festivalu spojený s pětatřicátým pokračování Folklorního festivalu Dětská strážnice. „Jsem zvědavý, protože jsem tady poprvé. Přivezl jsem přátele, kteří se do Strážnice velice těšili," řekl Karol Furička z Bratislavy.

Military den v Kunovicích přilákal navzdory vedru tisíce lidí

Děti, které v sobotu zamířily v doprovodu svých rodičů a prarodičů do Slováckého aeroklubu a leteckého muzea Kunovice, byly celé nažhavené, aby rychlostí letadla odletěly na dlouhé dva měsíce prázdnin, které se nezadržitelně přiblížily.

V žáru slunce a ohně bylo slovanské opevněné sídliště na Modré

K letnímu slunovratu patří mnoho tradic, zvyků a také ohně. Slunovrat se slaví odpradávna po celé světě, bez ohledu na kulturu, která v dané zemi vládne.

Lhotský fotbal slavil. Zvládli jsme to perfektně, řekl šéf domácího SK

Poslední sobotu v červnu si vybrali Lhoťané k oslavám 70. výročí založení fotbalového klubu. Slavnostní odpoledne začalo zápasem přípravek Lhoty proti Blatnici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies