VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jediná kopie tzv. ďáblovy bible je k vidění na Velehradě

Zcela unikátní kopie Ďáblovy kroniky, jejíž originál byl považován za osmý div světa, bude až do konce května vystavena v Muzeu Bible domu sv. Cyrila a Metoděje na Velehradě. Podle perfektního internetového zpracování největší existující rukopisné knihy světa Codex gigas, jejíž originál je uložen v Královské knihovně ve švédském Stockholmu, ji vyrobilo a vazbu provedlo knihařství Jiří Fogl a Pavlína Rambová ze Žamberku.

28.4.2017
SDÍLEJ:

Ďáblova bible je k vidění na Velehradě.Foto: DENÍK/Skalička Zdeněk

Kniha je otevřena na nejslavnější dvoustraně, na niž je vyobrazen nebeský Jeruzalém a naproti němu ďábel se zelenou tváří, čtyřprstými pazoury a rozeklaným hadím jazykem.

„Hodně jsme toho slyšeli o Ďáblově kronice, kterou naší zemi ukradli Švédové. Vidět na Velehradě její kopii a pořídit si její snímky je pro nás velkým a nezapomenutelným zážitkem,“ svěřují se Miluše a Ivo Vavříkovi ze Zlína.

O původu a autorovi 75 kilogramů vážícího originálu Ďáblovy bible, která patrně vznikla v klášteře v Podlažicích u Chrasti kolem roku 1229, se nedochovaly žádné doklady. Z grafologického rozboru latinského písma vyplývá, že většinu knihy opravdu sepsala ruka jediného člověka, pravděpodobně mnicha.

Kronika obsahuje 14 textů různého charakteru. Kupříkladu Starý a Nový zákon, Kosmovu Kroniku českou, seznam bratří podlažického kláštera, historické práce Josepha Flavia, kalendář se seznamy světců a panovníků, dobové záznamy a zaklínadla na zahánění zimnice a vypátrání zloděje.

Jedna z prací pojednává o vyvolávání zlých duchů a provází ji portrét ďábla. Podle této ilustrace se knize přezdívá Ďáblova bible. Jedna z legend dokonce praví, že ji autorovi pomohl dokončit sám ďábel.

„Na kopii slavné knihy o rozměrech dřevěných desek 920x505x220 mm a váze 78 kilogramů, tedy o tři kila těžší než její originál, jsme v roce 2007 pracovali v naší dílně víc než 500 hodin. Jen šití vazby ze dvou polovic přírodní kravské kůže trvalo pět dnů,“ prozrazuje její autor Jiří Fogl (77), jemuž v roce 1999 udělilo Společenstvo českých knihařů titul Mistr knihařského řemesla v oboru umělecká knižní vazba.

O deset let později tituly Mistr i v dalších oborech. Za repliku knihy Codex gigas mu byl přiznán titul v oboru knižní objekt.

„Originál knihy obsahuje 312 pergamenových listů, na něž byly spotřebovány kůže ze 160 oslů. Podmínkou Švédů, kteří nám originál bible nepůjčili, ale povolili udělat její repliku s tím, že v ní bude pouze třetina listů okopírovaných, ale zbytek kopie budou tvořit jen prázdné listy,“ informuje Mistr knihařského řemesla.

Je pevně přesvědčený o tom, že kompletní kopii Codexu, jehož originál viděl na vlastní oči až po vytvoření její repliky, by Švédové jiné zemi už asi nepovolili.

Literární skvost Ďáblovu bibli a jiné poklady velké hodnoty ukořistila švédská armáda při nečekaném přepadu Prahy na konci třicetileté války v roce 1648

„Tisk stran na papíře provedla olomoucká firma Grapo a v naší dílně jsme je sešili na 11 pravých vazů. Patinované kování v rozích a středech je podle originálu z mosazného 3 mm silného plechu, také zdobení slepotiskem je téměř identické s originálem,“ blíže poodhaluje napodobeninu unikátní tajemné Ďáblovy bible Jiří Fogl, s nímž v žamberské knihařské dílně pracuje jeho dcera Pavlína Rambová.

Knihařství založili 1. září 1991. Kromě uměleckých knižních vazeb se věnují také paspartování, adjustaci a rámování a specializují se na takzvané faksimile, kazety a etuje na cenné předměty.

Vytvořili kazetu pro klíč od hlavního města Prahy, kazetu pro Madeleine Albrightovou, Billa Gatese, Juana Samaranche a pro papeže Benedikta XVI.

„Ani ve snu by mě nenapadlo, že kopie Ďáblovy bible, jejíž přesná data jsme měli ze Švédska, bude mít takový ohlas nejen v naší vlasti, ale i v zahraničí. Kniha téměř pořád putuje mezi muzei nebo knihovnami. Jen pár dnů v roce je vystavena v naší dílně,“ říká hrdě její autor.

Obrovská kopie Codexu gigas, zatím jediná tohoto druhu na světě, kterou podle autora unesou dva silní muži, byla vystavena rovněž na Slovensku a v Polsku.

„Jednali jsme o jejím zapůjčení Němcům, ale to nějako nedopadlo. Zatím v jednání je zapůjčení knihy do Chorvatska,“ dodává Jiří Fogl.

#clanek|3223534#

Codex gigas v číslech:

- originál obsahuje 312 pergamenových listů, osm jich záhadně zmizelo
- váha originálu 75 kg, kopie je o tři kila těžší 
- 92 cm měří na výšku
- 22 cm je tloušťka knihy
- 101 cm měří otevřená kniha na šířku
- datum vzniku je pravděpodobně 13. století
- v roce 1648 ukořistili v Praze Codex Švédové
- jako podklady pro tisk bylo použito digitální zpracování Codexu gigas z Královské knihovny ve Stockholmu
- 500 hodin trvala práce na kopii knihy a 5 dní trvalo šití vazby

Autor: Zdeněk Skalička

28.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovácký krúžek Háječek za podpory obce uspořádal ve Lhotě pětadvacáté Hody s právem. V průvodu šlo 23 krojovaných párů.
36

Čí sú hody? Naše. Čí sú dluhy? Starostovy. Znělo o víkendu v Ostrožské Lhotě

Ilustrační foto

Za ovce roztrhané vlkem dostala majitelka odškodné

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Požár stohu slámy v Huštěnovicích zaměstnal šest jednotek hasičů

Stoh slámy hořel v neděli dopoledne u Huštěnovic. Na místě zasahovalo šest jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Na Velkém Lopeníku se setkali Češi a Slováci

Popětatřicáté vystoupal v sobotu na Velký Lopeník Jaroslav Struhár z místní části Nové Bošáce Zabudišová.

Hodové zpívání ve vlčnovských búdách přerušila přeháňka

I s osvěžením to měli v sobotu v podvečer návštěvníci hodového zpívání ve vlčnovských búdách. Program jim totiž přerušila dešťová přeháňka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení