VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hradišťský velikonoční jarmark byl i letos oslavou jara

Už po několik let se ukazuje, že Velikonoční jarmark v srdci Slovácka, Uherském Hradišti, jehož bohatý program se odehrává na tamním Masarykově náměstí, je životaschopnou akcí, která se u široké veřejnosti setkává s velkým zájmem. Dokladem toho byl i ten letošní velikonoční trh, který odstartoval na Bílou sobotu úderem desáté hodiny dopolední.

15.4.2017
SDÍLEJ:

NA TRHU. Velikonoční jarmark v Hradišti, tradiční a hlavně otevřený všem. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

„Své zboží, um a vlastní výrobu na něm prezentují držitelé titulu ministerstva kultury Nositel tradice lidového řemesla, Mistři tradiční rukodělné výroby Zlínského kraje i řemeslníci ocenění Cenou Vladimíra Boučka za zachování a rozvoj lidové umělecké výroby," informovala Marta Polášková, tajemnice občanského sdružení Kunovjan.

Mezi stovkou šikovných řemeslníků, kteří se zabývají tradiční lidovou uměleckou výrobou, byli i tvůrci z regionu, kteří získali ochrannou známku Tradiční výrobek Slovácka. Na jarmarku nechyběli ani začínající řemeslníci, kteří na řemeslnickou tradici teprve navazují.

„Nejsou zde jenom lidoví tvůrci ze Slovácka, ale i z jiných koutů Moravy či ze Slovenska. Lněným krojovým textilem se zde třeba prezentují výrobci z Partizánského na Slovensku. I přesto, že je chladnější počasí, jsou trhovci i návštěvníci spokojení a usměvaví," neskrývala uspokojení Marta Polášková.

Stovky koupěchtivých lidí, kteří měli jasno, co si z velikonočního trhu po zakoupení odnesou domů, ale i těch nerozhodných, toulajících se jen tak mezi stánky, o hladu rozhodně nezůstali. Mohli ochutnat třeba gastronomické speciality vztahující se k velikonočním svátkům, zabijačku, kvalitní uzeniny z Lanžhota, zahřát se teplým čajem nebo svařeným vínem.

„Na velikonočním jarmarku v Hradišti jsem už podruhé se speciálními kraslicemi, které mě naučila zdobit moje babička ze slovenské dědiny Obecné Šahy. Moc se nám v tomto městě líbí, je tu perfektní organizace trhu, ale také zajímavý kulturní program," pochvalovala si Dana Straková z Hustopečí u Brna.

Před zraky diváků zdobila výdunky vajíček obtažené barevnými látkami, a to na drobounko nastříhanými ruličkami z barevného krepového papíru.

Vedle pestrého jarmarečního sortimentu se spoustou tradičních dobrot, přinášejících jaro, se mohli návštěvníci zastavit pod velkým pódiem na Masarykově náměstí, kde jim místní i přespolní folklorní soubory, cimbálové a další muziky nabídly skvělou hudbu, písničky a tance.

Nejprve krev v žilách lidí rozpumpoval dětský folklorní soubor Hradišťánek, na něj navázal Slovácký soubor Lúčka ze Svatobořic-Mistřína, pak Benefit bluegrass a nakonec Aneta Poláchová.

Autor: Zdeněk Skalička

15.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti.
32

Kabelkový veletrh v Hradišti vyrovnal loňský rekord 1500 nabízených kusů

Turistickou nabídku v Uherském Ostrohu obohatila další expozice v podzemí.
5

Uherský Ostroh v neděli slavnostně otevřel prohlídkové trasy zámku

DOTYK.CZ

Většina úvěrových firem jsou predátoři. Exekucím čelilo 843 tisíc lidí

Lidé by si měli dávat pozor nejen na úvěrové společnosti, z nichž je predátorských či lichvářských přes devadesát procent, tvrdí tvůrci Mapy exekucí.

V Redutě doprovodil Slovácký komorní orchestr budoucí hudební virtuózy

Slovácký komorní orchestr, houslista Jiří Pospíchal a čtrnáct talentovaných umělců z řad žáků uherskohradišťský ZUŠek (ZUŠ Slovácko, ZUŠ Uherské Hradiště). V pondělí 24. dubna se talentované děti alespoň na chvíli mohly postavit vedle profesionálních hudebníků v sále hradišťské Reduty a zkusit si zahrát své nejoblíbenější skladby před zhruba sto padesáti diváky.

Dobrovolníci vyběhali Diakonii 20 tisíc a spálili téměř 700 tisíc kalorií

Šest týdnů výzvy Sbíráme kiláky pro Diakonii rovnalo se 78 účastníků, 8 861 naběhaných kilometrů a 664 518 spálených kalorií.

Z průtahu Nivnicí zmizí kostky

Ztišení dopravy, bezpečnější provoz a podle vyjádření odborníků zúžením dojde i ke zpomalení provozu. To jsou hlavní výhody rekonstrukce průtahu Nivnicí za 9,8 milionu korun. Ta by měla začít v červnu a trvat by měla do konce roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies