VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hliněná romance Tupesana Josefa Lapčíka

Teprve až v pokročilejším věku většinou pociťuje člověk mnohorozměrnost času. Své o tom ví osmdesátiletý tupeský rodák Josef Lapčík, který ve svých mladistvých letech vystudoval Vojenskou akademii v Brně, byl vojákem z povolání, výzkumníkem, ale pak i kantorem na jedné zlínské průmyslovce.

17.5.2017
SDÍLEJ:

Josef Lapčík daroval Tupesům text knihy Vzpomínání a představil návštěvníkům tamního muzea keramické figurky, které prošly žárem ohně. Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Setkat se vskutku se zajímavým, co do nápadů a myšlenek neobyčejným člověkem mohli v sobotu návštěvníci Muzea keramiky v Tupesích. Příležitost k tomu měli při vernisáži Hliněná romance Josefa Lapčíka, ale také při představení jeho zbrusu nové publikace s názvem Vzpomínání, která teprve dva dny voněla tiskařskou černí.

„Málokterá obec se může pyšnit takovou regionální bibliotékou jako ta naše. Vlastníme tři díly Dějiny obce Tupesy, máme zpracovánu historii výroby keramiky v naší vesnici a dnes představujeme zbrusu novou knihu Vzpomínání od našeho rodáka Josefa Lapčíka," vypočítával starosta Tupes Oldřich Vávra dary historické paměti současné i budoucí generaci vesnice.

Autor podle starostových slov napsal knihu velmi osobitým stylem. Velice laskavým a poutavým způsobem zve čtenáře do krajiny dětství mnoho Tupesanů. „Kniha doslova a do písmene otevírá čtenáři okno do první poloviny 20. století velice poetickým a přitažlivým způsobem. Autor v nové knize zachytil um, dovednost, chuť a radost generace našich předků," řekl starosta.

Josef Lapčík při představování knihy potvrdil, že když člověk zestárne, má najednou čas, který může každý jedinec prožít jiným způsobem. Jeho ten čas inspiroval k tomu, aby začal psát své vzpomínky. „Vše, co člověk prožije, dokud o tom nevytvoří dokument, bude zapomenuto. Jednadvacáté století dalo lidem nové formy k uchování vzpomínek na prožité události," svěřil své pocity autor publikace. Počítače, internet a digitální fotografie umožňují podle jeho mínění všechno snadno zapsat a uchovat pro ty, kteří si jednou položí stejnou otázku jako on, a to, kdo a proč.

A protože se Josefu Lapčíkovi stala hlína beztvaré prapodoby na čtyřicet let životním koníčkem a práce s ní se mu postupně dařila, vytvořil z ní řadu figurek, zvířátek a plastik lidí. O každém vystaveném exponátu, vystaveném v Muzeu keramiky dovede autor poutavě vyprávět. „Když jsem třeba ta auta z hlíny vytvořil, sluší se, abych o nich něco věděl. Třeba, kdy byly vyrobeny, jaký obsah válců nebo výkon motoru měla třeba Bugatti T 37, NSU, německý Daimler či americké auto Cord 812," spíše konstatuje, než se chlubí jejich tvůrce. Slzy dojetí neskrýval při samotném představování publikace, autogramiádě nebo při písničkách, které mu zapěly Tupeské parádnice a jeho vnučka.

„S Josefem se známe z dob, kdy jsme pracovali ve Výzkumném ústavu gumárenské a plastikářské technologie Zlín. Každé první pondělí v měsíci se s ním a kamarády scházíme v jedné hospodě, kde vzpomínáme na léta svého mládí. A to vzpomínání je právě druhým naším životem," řekl nadšeně Miroslav Hrdý, bývalý tajemník buchlovického městyse.

Autor: Zdeněk Skalička

17.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jízda králů ve Vlčnově. Ilustrační foto.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Ilustrační foto.

10. narozeniny Slováckého léta: Iné Kafé, Mňága a Žďorp, Vašo Patejdl

AKTUALIZUJEME

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Celorepublikové finále v minikopané sportovní ligy základních škol O pohár ministryně školství hostí od pátku areál Hanácké Slavie Kroměříž. Mediálním partnerem celé akce je regionální Deník a účastní se jí nejlepší školní týmy v zemi, které prošly okresními, krajskými a mezikrajskými kvalifikacemi.

Policie hledá svědky nehody v Uherském Ostrohu

K bočnímu střetu sedmasedmdesátileté cyklistky s prozatím nezjištěným vozidlem mělo dojít ve čtvrtek 11. května krátce před polednem v Uherském Ostrohu v ulici Svobodova.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies