VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Garáž je jedinečným místem k setkávání umělců

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ – Výstava děl Ondřeje Olivy, Michala Maliny, Vojtěcha Skácela a Jiřího Staňka nazvaná „le truc NA TRUC" v domě U Bílého jelena v Uherském Hradišti finišuje, a tak se čtveřice těchto mladých autorů svěřila čtenářům Slováckého deníku s tím, jaké mají z výstavních prostorů dojmy, na čem momentálně pracují a kde bychom jejich práce mohli potkat v budoucnu.

26.6.2014
SDÍLEJ:

Vernisáž výstavy děl Ondřeje Olivy, Michala Maliny, Vojtěcha Skácela a Jiřího Staňka nazvaná „le truc NA TRUC“ v domě U Bílého jelena v Uherském Hradišti.Foto: Miroslav Potyka

Proč jste pro výstavu zvolili tento netradiční prostor, který se užívá ke komerčním účelům?

Michal Malina: Hledali jsme negalerijní prostředí a našli jsme tyto nevyužité místnosti obchodů v domě U Bílého jelena. Proto jsme oslovili majitele a správce objektu, který byl našim nápadem výstavy v netradičních prostorech nadšený, a dohodli jsme se na jejím uspořádání.

Z jakého důvodu byl zvolen název výstavy na truc?

Ondřej Oliva: Od loňského listopadu jsme s Michalem usilovně pracovali na přípravě ambiciozního výstavního projektu, který by významně překročil hranice Uherského Hradiště a okolí. Bohužel se nám projekt pro tento rok nepodařilo zrealizovat a tak jsme hledali nějakou jinou alternativu. Náhodou jsme objevili tento prostor, který zahrnoval čtyři místnosti – proto čtyři autoři, čtyři témata. Zajímavá nám přišla konfrontace právě nás čtyř bývalých spolužáků, kteří se téměř dvanáct let neviděli. Vzhledem k tomu, že jsme věděli, že máme každý zcela jiný přístup k tvorbě, rozhodli jsme se vytvořit tuto úplně první společnou instalaci.

Proč jsi zvolil pro tuto výstavu právě objekt „With love", který znázorňuje zlatou kulku?

Ondřej Oliva: Ve svých pracích se snažím vytvářet vizuálně zajímavé objekty, což objekt With love bezesporu je. Chtěl jsem v této, pro mne vyhrazené místnosti, vystavit pouze jednu silnou věc. Vytvořit tak minimalistickou instalaci o jednom tématu s velkým účinkem na diváka. Rozhodl jsem se instalovat v této své soukromé kóji pro mě důležitý objekt, který byl vybrán pro jednu ze tří největších evropských přehlídek současného umění „Ostrale2014" a bude od poloviny července prezentován v Drážďanech. Přišlo mi, že objekt „With love" může být chápán jako metafora výstřelu do výtvarného prostředí v našem regionu.

FOTOGALERIE z výstavy Galerie U Bílého jelena nabízí výstavu LE TRUC – NA TRUC

Pracuješ teď na nějakém novém zajímavém projektu, na který se můžeme těšit?

Ondřej Oliva: Ano, právě minulý týden jsem po roce plánování a půl roce realizace, ve spolupráci se slovenskou Galerií 4D, dokončil asi svůj zatím největší a nejnáročnější sochařský objekt/instalaci. Tato věc se jmenuje „Slices of Life" a skládá se z pěti modulů, které se dají různě variovat, takže na každé výstavě se dá složit do nové podoby. Vždy tak bude instalován nový objekt, jedinečný pro daný prostor. Není to tedy pouze jedna socha, ale má tak desítky variant vzhledu a může se různě přizpůsobovat. Od 20. června bude vystaven v Bratislavě na výstavě Socha – objekt.

V loňském roce jsi představil svou tvorbu v Uherském Hradišti, jaké je vystavovat tady v tak krátkém čase podruhé?

Michal Malina: Dosud jsem měl možnost vystavovat vždy pouze ve společném prostoru s jinými autory, kde se díla navzájem konfrontovala. Díky tomuto uzavřenému prostředí vznikla poprvé možnost uspořádat si v podstatě autorskou výstavu. Na výstavě je k vidění několik nových objektů. Byly však původně určeny pro další dvě již plánované výstavy, které budou ale poněkud tematicky odlišné.

Můžeš nám tyto chystané projekty přiblížit?

Michal Malina: Vyzvedl bych výstavu na zámku ve Slavkově, která se bude konat v rámci oslav výročí bitvy u Slavkova na konci listopadu. Snažím se toto válečné téma uchopit spíše ironicky s jistou dávkou recese, ale samozřejmě s respektem. Další výstava, která se uskuteční o něco dříve, bude v Písku (Galerie Portyč), bude obsahovat díla v nichž využívám světelných efektů a připravované věci jsou spíše technického rázu, ale o narativní podtext a trochu steampunku nebude nouze.

Do své místnosti jsi instaloval hned několik tvých soch, můžeš nám přiblížit důvod instalace právě těchto objektů?

Jiří Staněk: Objekty jsem vybíral tak, aby prezentace byla ucelená, co nejvíce pestrá a zároveň vypovídala o jakési materiálové i formální vnímavosti okolí. Mé práce jsou převážně propojeny s konceptem, který více, či méně vizuálně následuji. Netroufám si tvrdit, že jsem konceptuálním výtvarníkem, ale zároveň nechci působit jako dekoratér. Proto se snažím nejdříve promyslet ideu a poté jí vtisknout samotný tvar v kresbách, technických rysech a realizovat. Nic světoborného.

Vím, že brzy opustíš evropský kontinent, byla to na dlouhou dobu tvá poslední výstava v České republice?

Jiří Staněk: Ano je pravdou, že na podzim, na dlouhou dobu, opouštím Evropu. Popravdě jsem ale dostal nápad zorganizovat do konce roku ještě sochařské sympozium do dřeva v prostorech Amfíku Bukovina v nedalekých Popovicích, kde zároveň momentálně bydlím. Takže pokud se vše podaří uskutečnit a zajistit dostatečnou účast sochařů, tak moje poslední výstava bude právě tam.

Tvá prezentace vznikla pro tuto příležitost, stejně jako originální rapování, které zaznělo na vernisáži. Co chystáš pro příští výstavu a kde budeme moci příště vidět tvou tvorbu?

Vojtěch Skácel: Na této výstavě jsem představil část malovaných a sprejovaných obrazů s texty, ze série s názvem „Symposium Miserere". Jedná se převážně o textovou sérii děl, s hlavním důrazem na práci s textem, slovem, slovní zkratkou, hříčkou, nadsázkou. Texty jsou také vícejazyčné, kombinující například češtinu a angličtinu – ironicky, ale i vtipně. Je to série, na které pracuji poslední roky a neustále ji přepracovávám, doplňuji a rozšiřuji. Pro vernisáž v Uherském Hradišti jsem napsal text hrající si se slovními spojeními vážící se k tomuto městu, a byla pojata jako performance na úvod (rapovaní). Od roku 2012 se intenzivně věnuji činnosti v galerii Garáž (GAG) ve Zlíně a prezentacemi jiných autorů. Důraz je kladen na akční umění, performance a poezii. Každá akce nese podtitul ČIN, jelikož jde o jednočasovou a neopakovatelnou vernisáž i dernisáž v jednom. Garáž je jedinečným místem pro setkávání nejen umělců, ale i ostatních lidí. Tímto bych chtěl na toto místo upozornit a pozvat na další výtvarné akce i mimozlínské publikum.

Ondřej Oliva (1982) – sochař, absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy Uh. Hradiště a následně Akademie výtvarných umění v Praze.
Michal Malina (1982) – vytváří světelné objekty v nichž kombinuje závěsný obraz s prostorovým objektem, působí jako grafický designer. Je absolventem SUPŠ UH a VŠUP v Praze.
Jiří Staněk (1982) – sochař, absolvent SUPŠ Uh. Hradiště a Akademie výtvarných umění v Praze.
Vojtěch Skácel (1983) – vytváří instalace a objekty. Je absolvent SUPŠ UH. Hradiště a FaVu v Brně. V roce 2012 založil galerii Garáž ve Zlíně.

Autor: Petra Baroňová

Autor: Redakce

26.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pálení koránu ve Zlíně
15

VIDEO: Ve Zlíně na cyklostezce spálili korán

1. FC Slovácko - FK Jablonec

Slovácko podalo protest, rozhodčí prý dvakrát hrubě chyboval

Míkovický košt vína a jeho třicáté jubileum

Míkovice – Příjemné chvíle při ochutnávání pěti set čtyřiceti vzorků bílých, červených a rosé vín ze 44 obcí a měst východní a jižní Moravy strávili vyznavači lahodných vinných moků v sobotu v kulturním domě v kulturním domě v Uherském Hradišti - Míkovicích. Uskutečnil se tam letos druhý košt vína na Slovácku, ale pro Klub přátel vína z Míkovic už 30. jubilejní ročník ochutnávání vína, v němž jsou uchovány teplo a jas slunce.

Fanoušci FC 1. Slovácko darovali hradišťské nemocnici více než 25 tisíc korun

Uherské Hradiště - Už podruhé předali fanoušci fotbalového klubu 1. FC Slovácko zástupcům dětského oddělení Uherskohradišťské nemocnice peníze, které vybrali při prodeji upomínkových předmětů během několika fotbalových utkání.

DOTYK.CZ

Chystá se bič na soukromé lékaře

Soukromých ambulancí je jako hub po dešti. Zbytečně prodražují výdaje pojišťoven, tvrdí ministerstvo zdravotnictví. Očaři, plicaři nebo ortopedové totiž často pracují „dvoukolejně" – kromě soukromé ambulance mají i úvazek v nemocnici. Podle vedení resortu si odtud „vyzobávají" nejlukrativnější pacienty. To zarazíme, plánuje poradce ministra Roman Prymula.

Svoz odpadu: Neplatiči si nadělají dluhy a mají ostudu

Zlínský kraj -  /KOLIK SE KDE PLATÍ ZA SVOZ ODPADU?/ Dluhy v řádu tisíců korun, ostuda a úřední tahanice. I takovým problémům musejí čelit radnice a hlavně domácnosti napříč krajem kvůli nezaplacenému poplatku za svoz odpadu. Leckdy města sahají ke splátkovému kalendáři vůči dlužníkům. Přitom se ročně jedná o částku v řádu několika set korun na hlavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies