VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filmový festival přivítá tvůrce ze šestnácti zemí

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ – Filmem ožijí už v pondělí 23. listopadu hned tři města ve Zlínském kraji. V Uherském Hradišti, Zlíně a Uherském Brodě totiž začne XXXIV. ročník mezinárodního festivalu filmů a videoprogramů s názvem Týká se to také tebe.

19.11.2009
SDÍLEJ:

Jan Maděrič (vlevo) a třiadevadesátiletý František Hamada. Foto: Miroslav Potyka

Jeho součástí je také doprovodný program, který se sestává z přednášek, seminářů, konferencí, výstav a uměleckých pořadů.

„Přehlídka vznikla v Uherském Hradišti před čtyřiatřiceti lety, kdy komunistická cenzura omezovala svobodu filmové tvorby. Zvláště některé otázky ekologie byly v té době pro umělce a publicisty tabu. Potřeba pravdy přivedla kroužek zdejších nadšenců, který nesl název Studio amatérského filmu, k rozhodnutí pořádat alespoň přehlídky filmů amatérských, protože ty byly přece jen méně kontrolovány státní mocí. K zakladatelům festivalu patřil také významný český ochránce přírody, novinář a publicista Josef Velek,“ přiblížil jeden z organizátorů Jan Maděrič.

Jaké byly začátky festivalu?

Už v prvních ročnících jsme dosahovali pěkných výsledků nejenom v počtu, ale také v kvalitě snímků. Brzy festival získal mezi lidmi prestiž. Po revoluci v devětaosmdesátém jsme přidali kategorii profesionálních filmů a otevřeli jsme přehlídku celému světu.

Není pro tvůrce poněkud svazující, když se musí zaměřit pouze na ekologii?

Nemyslím si. Ekologie má široký záběr. Zaměření ale samozřejmě je cílené. V rámci tématických okruhů filmové soutěže čas od času reagujeme na momentální situaci a vývoj, zařazujeme nové okruhy, takže tam se leccos může měnit. Ale jak už jsem řekl, hlavní je ekologie, trvale udržitelný rozvoj.

Týká se to také tebe je mezinárodní festival. Zástupce kolika zemí letos přivítáte v Uherském Hradišti?

Zúčastní se šestnáct zemí. Budeme promítat sedmapadesát amatérských filmů a jednapadesát profesionálních fil­mů.

Můžete vyjmenovat alespoň některé země?

Kromě domácích jsou v soutěži filmy z Bulharska, Chorvatska, Slovenska, Velké Británie, Ukrajiny, Francie, Itálie, Íránu či Bangladéše a dalších.

Přehlídka začíná v pondělí. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit?

Je toho spousta. Od pondělí až do neděle se uskuteční nejenom řada promítání, ale také mnoho akcí v rámci doprovodného programu. Ty se odehrají kromě Hradiště i v Uherském Brodě a ve Zlíně. Rád bych upozornil na česko-slovenskou fotografickou soutěž, která je jen o tři roky mladší než ta filmová. Také už několik let děláme soutěž dětské výtvarné tvorby s názvem Svět skutečnosti a fantazie, a také soutěž literární, která se jmenuje Zelená planeta.

Připravili jste na letošní ročník nějakou novinku?

Ano. Je to soutěž počítačové grafiky.

Co se týká kategorie amatérských filmů, je to tak, že se může přihlásit kdokoliv?

Samozřejmě. Přihlásit se může každý, kdo splňuje podmínky naší soutěže dané statutem. Druhá věc je, zda ho odborná porota zařadí do soutěžního promítání, protože ta sleduje nejenom tématické zaměření, ale především filmovou kvalitu.

Z kolika snímků jste vybírali letos?

Zařadili jsme všechny, které přišly. Ale do hlavního veřejného soutěžního promítání byla vybrána kolekce čtrnácti amatérských filmů. Profesionálních promítneme celkem třináct.

A co se děje s těmi, které se do užšího kola nedostanou?

Ty zařadíme do sekce Promítání na přání. Jsou to projekce v takovém menším prostoru salonku Klubu kultury. Mezi lidmi se toto promítání těší velké oblibě. Přijdou a podle katalogu si vyberou film, který chtějí vidět.

Máte přehled o tom, jaká je návštěvnost festivalu?

To se hodně různí. Ale odhadem tak kolem osmi stovek lidí, se školními diváky přes patnáct set.

Co si odnesou tvůrci vítězných snímků?

Ceny se udělují v každé kategorii – profesionální a amatérské – zvlášť: Grand Prix, tedy hlavní u profesionálů, je cena Josefa Velka. Jedná se o bronzovou plastiku, která pochází z autorské dílny akademického sochaře Daniela Trubače. První cena v sekci amatérských filmů je finanční, Cenu za nejlepší zahraniční snímek uděluje město Uherský Brod a v neposlední řadě se uděluje také Cena diváka, která nerozlišuje amatérské nebo profesionální filmy. Kromě toho jsou udělovány ještě další ceny: Ministerstva životního prostředí, Hejtmana Zlínského kraje, Odborového svazu pracovníků kulturních zařízení.

Na kterou akci byste lidi speciálně pozval?

Určitě by neměli chybět na promítání soutěžních filmů, a také na snímcích, které jsme dostali od našeho partnerského italského města Sondrio. To pořádá světový festival filmů o parcích. Bezesporu bude velmi zajímavá beseda brněnské cestovatelky Aleny Žákovské. Bude mluvit o cestě za Pygmeji ve stopách antropologa Pavla Šebesty do pralesů Konga a Ugandy. Z dramatického putování promítne také film Bambuti.

Za týdenním festivalem se určitě skrývají měsíce práce. Jak dlouho přehlídku připravujete?

Skončí jeden ročník a začínáme s dalším. (Úsměv.)

Autor: Silvie Pospíšilová

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oslava 60 let kněžství Josefa Stojaspala.
24

Kněz z Dolního Němčí: Pro Italy jsem byl Padre

V rámci předmětu Aplikovaná ekonomie na Obchodní akademii v Uherském Hradišti vytvořili studenti firmu Mugffin vyrábějící hrníčky s nástavci na ohřev pečiva. Její prezidentkou byla zvolena osmnáctiletá Zuzana Půčková.
3

K hrníčkům s nástavcem na ohřev pečiva přivedla studentskou firmu babička

Poptávka po stavebních parcelách na vesnicích převyšuje jejich nabídku

Výhodnější ceny, klidnější prostředí, zeleň i další věci potřebné k životu, jako je škola, obchod nebo lékař, vybízejí mladé lidi na Slovácku, aby dali přednost spíše bydlení na vesnici než ve městech.

Režisérka je kráva, křičel divák při představení ve Slováckém divadle

HLASUJTE V ANKETĚ / Uherskohradišťské Slovácké divadlo má po čase zase inscenaci, která výrazně rozděluje publikum. Jedna část je z Měsíce nad řekou, který měl premiéru na začátku března v režii Anny Petrželkové, nadšená a po skončení tleská ve stoje, druhá je pohoršená.

Padesáté třetí kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár

Střední a východní Morava - Regionální Deník na letní měsíce připravil populární soutěž Svatební pár Deníku. Pochlubte se svými krásnými svatebními fotografiemi v našich Denících a vyhrajte atraktivní ceny. Jelikož nechceme krátce po svatbě trhat páry, nebudeme soutěžit o nejkrásnější nevěstu a nejpůvabnějšího ženicha, ale o nejhezčí svatební pár. Na základě hlasování čtenářů vyhlásíme Svatební pár Deníku. 

Samoživitelka: Náklady na dítě jsou mnohanásobně vyšší než příspěvky od státu

Velký seriál Deníku pokračuje dalším ožehavým tématem – Sociální dávky a minimální mzda. Vláda na konci svého volebního období schválila zvýšení sociálních dávek pro rodiny – přídavků na děti. Nárok na ně budou mít nově rodiny s příjmy až 2,7násobku životního minima. Sobotkův kabinet rodiny aktivně podporoval i zvyšováním daňových slev na druhé, třetí a další dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies