VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Filmový festival přivítá tvůrce ze šestnácti zemí

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ – Filmem ožijí už v pondělí 23. listopadu hned tři města ve Zlínském kraji. V Uherském Hradišti, Zlíně a Uherském Brodě totiž začne XXXIV. ročník mezinárodního festivalu filmů a videoprogramů s názvem Týká se to také tebe.

19.11.2009
SDÍLEJ:

Jan Maděrič (vlevo) a třiadevadesátiletý František Hamada. Foto: Miroslav Potyka

Jeho součástí je také doprovodný program, který se sestává z přednášek, seminářů, konferencí, výstav a uměleckých pořadů.

„Přehlídka vznikla v Uherském Hradišti před čtyřiatřiceti lety, kdy komunistická cenzura omezovala svobodu filmové tvorby. Zvláště některé otázky ekologie byly v té době pro umělce a publicisty tabu. Potřeba pravdy přivedla kroužek zdejších nadšenců, který nesl název Studio amatérského filmu, k rozhodnutí pořádat alespoň přehlídky filmů amatérských, protože ty byly přece jen méně kontrolovány státní mocí. K zakladatelům festivalu patřil také významný český ochránce přírody, novinář a publicista Josef Velek,“ přiblížil jeden z organizátorů Jan Maděrič.

Jaké byly začátky festivalu?

Už v prvních ročnících jsme dosahovali pěkných výsledků nejenom v počtu, ale také v kvalitě snímků. Brzy festival získal mezi lidmi prestiž. Po revoluci v devětaosmdesátém jsme přidali kategorii profesionálních filmů a otevřeli jsme přehlídku celému světu.

Není pro tvůrce poněkud svazující, když se musí zaměřit pouze na ekologii?

Nemyslím si. Ekologie má široký záběr. Zaměření ale samozřejmě je cílené. V rámci tématických okruhů filmové soutěže čas od času reagujeme na momentální situaci a vývoj, zařazujeme nové okruhy, takže tam se leccos může měnit. Ale jak už jsem řekl, hlavní je ekologie, trvale udržitelný rozvoj.

Týká se to také tebe je mezinárodní festival. Zástupce kolika zemí letos přivítáte v Uherském Hradišti?

Zúčastní se šestnáct zemí. Budeme promítat sedmapadesát amatérských filmů a jednapadesát profesionálních fil­mů.

Můžete vyjmenovat alespoň některé země?

Kromě domácích jsou v soutěži filmy z Bulharska, Chorvatska, Slovenska, Velké Británie, Ukrajiny, Francie, Itálie, Íránu či Bangladéše a dalších.

Přehlídka začíná v pondělí. Na co všechno se mohou návštěvníci těšit?

Je toho spousta. Od pondělí až do neděle se uskuteční nejenom řada promítání, ale také mnoho akcí v rámci doprovodného programu. Ty se odehrají kromě Hradiště i v Uherském Brodě a ve Zlíně. Rád bych upozornil na česko-slovenskou fotografickou soutěž, která je jen o tři roky mladší než ta filmová. Také už několik let děláme soutěž dětské výtvarné tvorby s názvem Svět skutečnosti a fantazie, a také soutěž literární, která se jmenuje Zelená planeta.

Připravili jste na letošní ročník nějakou novinku?

Ano. Je to soutěž počítačové grafiky.

Co se týká kategorie amatérských filmů, je to tak, že se může přihlásit kdokoliv?

Samozřejmě. Přihlásit se může každý, kdo splňuje podmínky naší soutěže dané statutem. Druhá věc je, zda ho odborná porota zařadí do soutěžního promítání, protože ta sleduje nejenom tématické zaměření, ale především filmovou kvalitu.

Z kolika snímků jste vybírali letos?

Zařadili jsme všechny, které přišly. Ale do hlavního veřejného soutěžního promítání byla vybrána kolekce čtrnácti amatérských filmů. Profesionálních promítneme celkem třináct.

A co se děje s těmi, které se do užšího kola nedostanou?

Ty zařadíme do sekce Promítání na přání. Jsou to projekce v takovém menším prostoru salonku Klubu kultury. Mezi lidmi se toto promítání těší velké oblibě. Přijdou a podle katalogu si vyberou film, který chtějí vidět.

Máte přehled o tom, jaká je návštěvnost festivalu?

To se hodně různí. Ale odhadem tak kolem osmi stovek lidí, se školními diváky přes patnáct set.

Co si odnesou tvůrci vítězných snímků?

Ceny se udělují v každé kategorii – profesionální a amatérské – zvlášť: Grand Prix, tedy hlavní u profesionálů, je cena Josefa Velka. Jedná se o bronzovou plastiku, která pochází z autorské dílny akademického sochaře Daniela Trubače. První cena v sekci amatérských filmů je finanční, Cenu za nejlepší zahraniční snímek uděluje město Uherský Brod a v neposlední řadě se uděluje také Cena diváka, která nerozlišuje amatérské nebo profesionální filmy. Kromě toho jsou udělovány ještě další ceny: Ministerstva životního prostředí, Hejtmana Zlínského kraje, Odborového svazu pracovníků kulturních zařízení.

Na kterou akci byste lidi speciálně pozval?

Určitě by neměli chybět na promítání soutěžních filmů, a také na snímcích, které jsme dostali od našeho partnerského italského města Sondrio. To pořádá světový festival filmů o parcích. Bezesporu bude velmi zajímavá beseda brněnské cestovatelky Aleny Žákovské. Bude mluvit o cestě za Pygmeji ve stopách antropologa Pavla Šebesty do pralesů Konga a Ugandy. Z dramatického putování promítne také film Bambuti.

Za týdenním festivalem se určitě skrývají měsíce práce. Jak dlouho přehlídku připravujete?

Skončí jeden ročník a začínáme s dalším. (Úsměv.)

Autor: Silvie Pospíšilová

19.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Jakub Mareš (vlevo). Ilustrační foto.

Posila Slovanu Mareš si odbude premiéru doma před rodinou

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

Ostrožské Lhotě přijedou k sedmdesátinám popřát legendy Slovácké Slavie

Velká sláva se chystá na sobotu 24. června v Ostrožské Lhotě. Místní klub bude slavit 70. výročí od svého založení.

Audit Deníku: Žluté vlaky už do Starého Města zajíždět nebudou

Zlínský kraj – RegioJet, Leo Express, Arriva plus České dráhy. Cestování po železnici nabízejí ve Zlínském kraji tři soukromé společnosti a jedna státní. Kvalita přepravy se po-dle osobností, které odpovídaly v auditu Deníku, jednoznačně zlepšila.

Lidi, bavte se! vzkazuje Pavel Hoftych

Premiéru Česko-slovenského superpoháru si v pátek v podvečer na uherskohradišťském stadionu nenechají ujít ani fotbalové osobnosti a persony regionu, které jej budou buď na místě, nebo vzdáleně prostřednictvím televize pečlivě sledovat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies