VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diváky fascinoval dětský balet ze světa broučků

Skvělý, grandiózní a s noblesou sto třiceti dětmi zatančený balet Broučci zanechal v návštěvnících premiéry a třech následujících repríz velmi intenzivní zážitky, které v nich budou ještě dlouho doznívat.  

16.5.2017
SDÍLEJ:

Diváci se při baletu v hradišťském Klubu kultury ponořili do života broučků.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Děvčata a chlapci ve věku od pěti do 17 let z tanečního oboru ZUŠ Uherské Hradiště a dvou skupinek dětského folklorního souboru Hradišťánek připravili divákům v režii a choreografii Jany Trubačíkové a Gabriely Směřičkové scénickým provedení baletu Broučci opravdu krásný, hluboký a tedy i trvalý umělecký zážitek.

„Premiéru baletu Broučci, jeho reprízu a dvě představení pro děti základních a mateřských škol zhlédlo ve čtvrtek a v pátek v Klubu kultury Uherské Hradiště na dva tisíce diváků," sdělil Pavel Trubačík mladší. Nejstarším účastníkem premiéry byl podle jeho slov osmaosmdesátiletý Zdeněk Zemánek, nejmladšími diváky byli tříletí caparti.

„Baletní představení v nás zanechalo nezapomenutelné zážitky. Oceňujeme úžasné výkony všech účinkujících dětí a mládeže pod vedením Jany Trubačíkové a Gabriely Směřičkové. Jim všem děkujeme a přejeme hodně dalších úspěchů," řekli s nadšením po skončení baletu herec Slováckého divadla Vladimír Doskočil s manželkou.

Na přípravě projektu začaly choreografky parciálně pracovat loni v prosinci, ale první společná zkouška se uskutečnila až 2. února letošního roku. „Společně s Janou jsme nejprve hledaly další téma, kterým bychom mohly navázat na úspěšnou spolupráci na Špalíčku, jenž měl premiéru před dvěma roky, pak ještě pět repríz v Hradišti a ve Zlíně," svěřila se Gabriela Směřičková. Vysekla poklonu své kolegyni Janě, která objevila krásnou hudbu Otmara Máchy na motiv Broučků. Scénu vytvořily učitelky hradišťské „zušky" Jana Tvrdoňová s Janou Bouzkovou.

„Na projektu se nám osvědčila spolupráce s hradišťskou umprumkou. Oslovily jsme vedoucí designu textilu Petru Graffe, která spolu se studenty pracovala na kostýmech k baletnímu představení," sdělily unisono choreografky. Pochválily studenty UMPRUM za to, že vytvořili návrhy kostýmů k hlavním postavám – Broučkovi, Berušce, Verunce, světluškám, můrám a pavoukům.

„Každá z nás zpracovávala své nosné části příběhu, které jsme na společných zkouškách rozvíjely a dopracovávaly. V hudbě totiž nebylo zásadní libreto, takže jsme se nechaly vést melodií a vlastní fantazií," vysvětlila Gabriela Směřičková. Stručně poodhalila děj baletu, který zpracovává příběh od Broučkova narození, přes dětství až po svatbu a narození malých broučků. Karafiátova předloha byla jen inspirací.

Autor: Zdeněk Skalička

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Branka bude otevřená ve všední dny.

Lidem ze Štěpnic zkrátí cestu do nemocnice ve všední dny branka

Lidé se mohli při komentované prohlídce dozvědět, jak se knížka Broučci z pohledu výtvarného umění vyvíjela.
16

Karafiátovi Broučci stále oslovují a přitahují čtenáře všech generací

Kunovice jsou investičně atraktivním regionem

Ocenění Investičně atraktivní region v regionálním kole a druhé místo ve stejné kategorii v celostátním si v minulých dnech odneslo město Kunovice. Porotu zaujala efektivní kombinace investic do rozvoje podnikatelského prostředí, otevřenost radnice vůči názorům podnikatelů a rozsáhlá připravenost infrastruktury, včetně úspěšného provozování podnikatelského inkubátoru.

Na most přes Holomňu jen na vlastní nebezpečí

Z důvodu zhoršujícího se stavu mostu přes Holomňu poblíž soutoku s Olšavou u Drslavic umístilo vedení obce z obou stran cedule zákaz vjezdu a vstupu pouze na vlastní nebezpečí. Lidé by měli v těchto místech dbát zvýšené opatrnosti, děti samotné na most rozhodně nepouštět.

Nejdelší rybu na nočních rybářských závodech ulovila Jarmila Sedláčková

V sobotu, v den svátku sv. Petra, patrona rybářů, se uskutečnil u Konventního rybníka a mokřadu Žabince před velehradskou bazilikou 15. ročník nočních závodů v lovu ryb.

Za borůvkami nemusíte do lesa, můžete je mít i na balkóně

Jejich plody jsou větší než jejich příbuzných odrůd z lesa, na keřích rostou v celých trsech, takže úroda je mnohem snazší a rychlejší, a jejich chuť si s těmi lesními v ničem nezadá. Řeč je o kanadských borůvkách, které si v pohodlí můžete vypěstovat na zahradě nebo i doma na balkoně a jejich sladké bobule budete mít na dosah ruky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies