VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Diváky fascinoval dětský balet ze světa broučků

Skvělý, grandiózní a s noblesou sto třiceti dětmi zatančený balet Broučci zanechal v návštěvnících premiéry a třech následujících repríz velmi intenzivní zážitky, které v nich budou ještě dlouho doznívat.  

16.5.2017
SDÍLEJ:

Diváci se při baletu v hradišťském Klubu kultury ponořili do života broučků.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Děvčata a chlapci ve věku od pěti do 17 let z tanečního oboru ZUŠ Uherské Hradiště a dvou skupinek dětského folklorního souboru Hradišťánek připravili divákům v režii a choreografii Jany Trubačíkové a Gabriely Směřičkové scénickým provedení baletu Broučci opravdu krásný, hluboký a tedy i trvalý umělecký zážitek.

„Premiéru baletu Broučci, jeho reprízu a dvě představení pro děti základních a mateřských škol zhlédlo ve čtvrtek a v pátek v Klubu kultury Uherské Hradiště na dva tisíce diváků," sdělil Pavel Trubačík mladší. Nejstarším účastníkem premiéry byl podle jeho slov osmaosmdesátiletý Zdeněk Zemánek, nejmladšími diváky byli tříletí caparti.

„Baletní představení v nás zanechalo nezapomenutelné zážitky. Oceňujeme úžasné výkony všech účinkujících dětí a mládeže pod vedením Jany Trubačíkové a Gabriely Směřičkové. Jim všem děkujeme a přejeme hodně dalších úspěchů," řekli s nadšením po skončení baletu herec Slováckého divadla Vladimír Doskočil s manželkou.

Na přípravě projektu začaly choreografky parciálně pracovat loni v prosinci, ale první společná zkouška se uskutečnila až 2. února letošního roku. „Společně s Janou jsme nejprve hledaly další téma, kterým bychom mohly navázat na úspěšnou spolupráci na Špalíčku, jenž měl premiéru před dvěma roky, pak ještě pět repríz v Hradišti a ve Zlíně," svěřila se Gabriela Směřičková. Vysekla poklonu své kolegyni Janě, která objevila krásnou hudbu Otmara Máchy na motiv Broučků. Scénu vytvořily učitelky hradišťské „zušky" Jana Tvrdoňová s Janou Bouzkovou.

„Na projektu se nám osvědčila spolupráce s hradišťskou umprumkou. Oslovily jsme vedoucí designu textilu Petru Graffe, která spolu se studenty pracovala na kostýmech k baletnímu představení," sdělily unisono choreografky. Pochválily studenty UMPRUM za to, že vytvořili návrhy kostýmů k hlavním postavám – Broučkovi, Berušce, Verunce, světluškám, můrám a pavoukům.

„Každá z nás zpracovávala své nosné části příběhu, které jsme na společných zkouškách rozvíjely a dopracovávaly. V hudbě totiž nebylo zásadní libreto, takže jsme se nechaly vést melodií a vlastní fantazií," vysvětlila Gabriela Směřičková. Stručně poodhalila děj baletu, který zpracovává příběh od Broučkova narození, přes dětství až po svatbu a narození malých broučků. Karafiátova předloha byla jen inspirací.

Autor: Zdeněk Skalička

16.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jízda králů ve Vlčnově. Ilustrační foto.

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Ilustrační foto.

10. narozeniny Slováckého léta: Iné Kafé, Mňága a Žďorp, Vašo Patejdl

AKTUALIZUJEME

Kroměříž hostí republikové finále škol v minifotbalu, nechybí domácí týmy

Celorepublikové finále v minikopané sportovní ligy základních škol O pohár ministryně školství hostí od pátku areál Hanácké Slavie Kroměříž. Mediálním partnerem celé akce je regionální Deník a účastní se jí nejlepší školní týmy v zemi, které prošly okresními, krajskými a mezikrajskými kvalifikacemi.

Policie hledá svědky nehody v Uherském Ostrohu

K bočnímu střetu sedmasedmdesátileté cyklistky s prozatím nezjištěným vozidlem mělo dojít ve čtvrtek 11. května krátce před polednem v Uherském Ostrohu v ulici Svobodova.

O nemoci očí s doktorkou Dospělovou ON-LINE

ON-LINE ROZHOVOR / Jak poznat, že nemáte oči v pořádku? Proč se už dnes nemusí do očí řezat skalpelem? Jak se vlastně léčí šedý zákal? A vadí časté sledování televize či sezení u televize?

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies