VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čeká na Tomáše Šulaje druhá Thálie?

Uherské Hradiště - Už tuto sobotu se na prknech pražského Národního divadla rozhodne, kdo získá nejprestižnější herecké ocenění u nás – Thálii. Velmi napínavý večer to bude pro příbuzné, přátele, kolegy, fanoušky a především pro samotného herce Tomáše Šulaje.

22.3.2016
SDÍLEJ:

Tomáš Šulaj.Foto: Archiv Slováckého divadla

Ten je totiž na Thálii nominovaný v kategorii Činohra za mimořádný jevištní výkon v roli Jury Barana v dramatu Je třeba zabít Sekala, které v Národním divadle Brno nastudoval režisér Martin Františák. „Tomovi držíme už teď všichni pěsti. Fakt, že není nominovaný za roli v některé z našich her, nás přece neodradí od toho, abychom mu fandili," usmívá se Šulajův kolega herec Josef Kubáník a dodává, že si slavnostní večer nenechá v Národním divadle spolu s dalšími uherskohradišťskými divadelníky ujít.

Zdůvodnění k nominaci výkonu Tomáše Šulaje na Cenu Thálie

„Postava Jury Barana se může pro herce snadno změnit v danajský dra – hrát „klaďase", jediného spravedlivého mezi pokrytci a lumpy, svádí k výkonu značně jednostrunnému. Šulaj toto riziko překonává soustředěností – dobro a spravedlnost nejsou pro jeho Barana samozřejmé, musí je i na sobě samém urputně vybojovat. Rozměrný prostor Mahenova divadla ovládá herec zdánlivě subtilními prostředky a vtahuje diváka do svého niterného dramatu."

Thálie za Donaha!

Tomáš Šulaj už byl na Cenu Thálie nominovaný několikrát a jednu už dokonce doma má. Prestižní trofej v podobě krásné skleněné vázy Bořka Šípka získal v roce 2006 za postavu Jerryho Lukowského v muzikálu Donaha! „Byl jsem na Thálii nominovaný už sedmkrát a nikdy jsem žádnou postavu nevytvářel proto, abych pak za ni dostal nějakou cenu," říká skromně oblíbený herec a pokračuje: „Na druhou stranu mám samozřejmě velkou radost. Každé potvrzení toho, že děláte svoji práci dobře, potěší," usmívá se Šulaj.

V sobotu se rozhodne

Letos budou Ceny Thálie vyhlašovány a udělovány už potřiadvacáté, a to v sobotu 26. března od 20 hodin, jako obvykle v historické budově pražského Národního divadla. V přímém přenosu České televize bude předáno celkem 15 cen. Večer bude opět moderovat Antonín Procházka.

Prezident Herecké asociace Jiří Hromada o Tháliích

„Thalía je bohyní půvabu, krásy a veselí a v překladu znamená Kvetoucí. Později se stal múzou komedie. Jako prezident Herecké asociace se snažím být užitečný nejen jí, ale herecké profesi v naší krásné zemi vůbec. Jsem přesvědčen, že je nutné, aby i nadále konzum neměl šanci požírat poezii a krásu v nás, aby neviditelná ruka trhu neměla šanci ničit lidskou podstatu našich bytostí, aby herci zůstali bez frází svědomím doby, zrcadlem našich slabostí, pohlazením v našem trápení, živou vodou humoru na cestě životem. Všem nestihneme předat cenu, všem ale patří. THÁLIE."

Další role Tomáše Šulaje ve Slováckém divadle

Pokrevní bratři – Slavný muzikál o dvojčatech – Mickeym a Eddiem, jež byla po narození násilně oddělena a nakonec došla svému osudu. Tomáš hraje hlavní roli Mickeyho. Muzikál s živou kapelou se stal tak oblíbený, že jsou všechny vstupenky na několik měsíců beznadějně vyprodány. Minulý týden začali divadelníci prodávat lístky už na červnovou reprízu. Zbývá na ni několik posledních volných míst.

Cena facky aneb Gottwaldovy boty – Cimbálmuzikál je označován jako nejsilnější divadelní zážitek předloňského roku a podle redakce odborných Divadelnách novin patří mezi deset nejlepších inscenací, které v roce 2014 na českých jevištích vznikly. Inscenaci, která pojednává o neschopnosti vyrovnat se s dobou padesátých let minulého století, mohou diváci vidět 1. a 2. dubna, kdy ji bude televize natáčet do projektu Rok regionálních divadel s Českou televizí.

Donaha! – Populární muzikál je druhou nereprízovanější inscenací v celé historii Slováckého divadla, která se blíží hranici 120 repríz. Tomáš v něm ztvárnil roli Jerryho Lukowského, za něhož získal Cenu Thálie. Kvůli několikerému těhotenství hradišťských hereček je nyní muzikál na nějakou dobu stažený z repertoáru, vrátí se na něj zase po prázdninách.

Rychlé šípy – Nejoblíbenější inscenace Slováckého divadla se hraje už šestnáctým rokem a s více než 420 reprízami je nejúspěšnější komedií na Moravě. Tomáš Šulaj v ní hraje postavu věčně roztržitého Rychlonožky. Fakt, že mu to jde na výbornou, dokazuje návštěva slavného českého filmového režiséra Vojtěcha Jasného, jenž komedii viděl minulý týden. "Byl jste velmi zábavný, vysekl poklonu hradišťskému herci.

V těchto dnech Tomáš Šulaj připravuje pod vedením režiséra Zdeňka Duška inscenaci hry Nepřítel lidu, kde vytvoří hlavní roli lékaře. Premiéra proběhne v polovině dubna.

Tři otázky pro Tomáše ŠulajeVzpomínáte si na moment, kdy jste se dozvěděl, že jste za roli Jerryho v muzikálu Donaha! nominován na Thálii?
Ač je to už deset let, tak na ten moment si vzpomínám. Řídil jsem zrovna auto a zazvonil mi telefon s neznámým číslem. Říkal jsem si, že je to asi nějaká nabídka od filmu, tak jsem jej vzal, i když vím, že se to nedělá, a po této skvělé zprávě jsem se radostí málem naboural.

Pak přišel ten slavnostní večer v Národním divadle. Co vám blesklo hlavou, když na jevišti při vyhlašování výsledků zaznělo vaše jméno?
A to už si to přesně nepamatuji. Ale byl jsem velmi šťasten, překvapen, v úžasu a hlavně nervózní, že budu muset jít na jeviště a něco říkat. Ale pět minut slávy jsem si užil.

Jaký to byl pocit, přebírat tak významné ocenění?
Pocit to byl nádherný, ale zároveň svazující, protože tam byla celá elita českého divadla a já mezi ně ten večer zapadl.

Autor: Josef Kajetán

Autor: Redakce

22.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vedoucí fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Pavla Zemanová

ON-LINE: O bolestech zad i cvičení v práci

Odchytové klece na divočáky na myslivecké střelnici ve Zlíně.
23

Když se prase otočí, klec se uzavře. Hejtman nevylučuje ani trávení divočáků

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Vernisáž odkryla pohled na Slovácko skrz objektiv fotografů

Detaily krojovaných průvodů mísící se s dominantami regionu v podobě křesťanských kapliček či rozhlednami zasazenými v malebném prostředí slovácké přírody. Na vernisáží fotografií ze Slovácka 21. srpna v komunitní uherskohradišťské kavárně Cafe 21 představilo šest místních autorů svůj pohled na Slovácko skrz objektivy svých fotoaparátů.

Policie hledá svědky srážky mladíka s osobním vozem v Uherském Brodě

Řidiče a případné svědky nehody, která se stala 5. června kolem šesté hodiny ráno v Uherském Brodě v ulici Neradice, hledají policisté.

Uzavírka ulice Nádražní v Újezdci potrvá do října

Kvůli rekonstrukci, která začala 9. srpna, bude ulice Nádražní v Újezdci u Luhačovic až do 2. října uzavřena. Práce zahrnují poklad nového povrchu silnice, opravu chodníků a přeložení veřejného osvětlení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení