VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Antonín Mach: Hradišťská láska k folkloru je ve světě unikát

Slovácko - Dvanáctý ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek začne letos už v pátek. Organizaci opět zajišťuje tým Klubu kultury v čele s ředitelem Antonínem Machem, který nám zodpověděl, jaká lákadla nás tento rok čekají.

12.9.2014
SDÍLEJ:

Ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti Antonín Mach. Foto: DENÍK/archiv

A že se bude na co těšit, se můžete přesvědčit sami v následujícím rozhovoru.

Přípravy na letošní ročník slavností jsou ve své závěrečné fázi. Jaké novinky nás letos čekají?

Každý rok se samozřejmě snažíme zachovat tradiční kostru této obrovské akce, která je nejen prezentací mikroregionů, ale také svátkem folkloru a muziky. Velkou novinkou, kterou tento rok chystáme, bude zahájení, které se v minulých letech odehrálo ve Slováckém divadle, ale bylo neveřejné. Je to poděkováním všem starostům měst a vesnic. Letos se bude onen tradiční start, kde se představuje vždy jeden mikroregion, odehrávat v pátek na Masarykově náměstí. Tam vše začne prezentací regionu Východní Slovácko, a to pro všechny.

Kdy jste se poprvé začal podílet na slavnostech vína jako organizátor?

Od té doby, co jsem ředitelem Klubu kultury. Začal jsem tedy před osmi lety.

Kolik lidí se musí akcí zabývat skutečně po celý rok?

Celoročně se přípravě slavností věnuje asi pět lidí. V průběhu roku je to čistě na Klubu kultury. Časem se pak organizace rozšiřuje a zaměstnává se stále víc a víc lidí, až vznikne velká armáda organizátorů, která zabezpečuje úplně všechno.

Kdy se začíná s organizací dalšího ročníku?

Slavnosti jsou největší akcí, kterou Klub kultury organizačně, autorsky a dramaturgicky zabezpečuje. Jsou velmi časově náročné, takže se začíná v podstatě ihned po skončení daného ročníku v kalendářním roce. Analyzujeme, co se vydařilo a co bylo špatně, protože se jedná o spokojenost účinkujících a návštěvníků, která je pro nás tím nejdůležitějším. Takže jen co jeden ročník skončí, začíná se pracovat na dalším.

Setkáváte se i s negativními reakcemi ze strany návštěvníků?

Drobné důvody k nespokojenosti se pochopitelně vždycky najdou, ale jedná se o jednotlivé stížnosti, kdy někomu nevyhovuje třeba frekvence vysypávání odpadkových košů. Snažíme se vysvětlit, že když do Hradiště přijede dalších 40 až 50 tisíc lidí z celé republiky i zahraničí, tak nejde vždy všechno zařídit hned, přestože námi najaté firmy se snaží pracovat na víc než sto procent. Ale snažíme se vnímat postřehy všech, účinkujících i návštěvníků, a když víme, že někde bylo bolavé místo, snažíme se vše vylepšit.

Stal se někdy problém, který by výrazně zkomplikoval pořádání slavností?

Žádný zásadní problém nám naštěstí nikdy nenastal. Snažíme se být na všechno připraveni a maximálně dochází k drobným zádrhelům organizačního charakteru. Musíte se totiž spoléhat na partnery, které nemáte vždy pod dohledem, ale naštěstí to velmi dobře zvládáme.

Co se týče zájmu, řekl byste, že každoročně stoupá?

Zájem se jednoznačně zvyšuje. Slovácké slavnosti vína v Uherském Hradišti jsou unikátní a neopakovatelné. Nejenže je to svátek folkloru a vína, ale je tu i krásná kulisa města se všemi zákoutími, začíná sezona burčáků… A co je nejdůležitější, veškeré pořady jsou zdarma. Máme partnery, kteří do toho dávají své finanční prostředky, aby se to mohlo v této podobě uskutečnit a nevytratila se ta spontaneita, ta symbióza mezi návštěvníky a účastníky. Je tu pokaždé neuvěřitelná milá atmosféra, všichni se společně radují a ani jsme nikdy neměli problém s opilci. V tom je to jiné.

Co na naše slavnosti říkají lidé z Čech? Vracejí se?

Z Čech sem jezdí velká řada plných autobusů. A nejsou to jen Čechy, ale i zahraničí Rakousko, Polsko, Slovensko… A tihle návštěvníci se sem vracejí mnohdy i s potomky nebo se známými. To je pro nás nejlepší reklama, že si o tom lidi povídají a chtějí to vidět.

Myslíte, že zájem lidí obecně o folklor stoupá?

V Uherském Hradišti je folklor doma. Klub kultury celoročně podporuje několik cimbálových muzik a folklorních kroužků. Od malých dětí z Hradišťánku až po velký Hradišťan. Na nich všech je vidět, jak folklor milují. Tohle možná nikde nenajdete, ani v Česku, ani ve světě, jak moc tady lidé chtějí žít folklorem. Je to odkaz našich otců.

Jaký je váš osobní vztah k folkloru? Zajímáte se o něj od dětství?

Mí rodiče nežili folklorem, takže jako malý jsem ho spíš obdivoval jako divák. Kroj jsem si sice vyzkoušel, ale aktivně mě tohle minulo. Teď ale rád vytvářím podmínky, aby k folkloru a celkově ke kultuře měli lidé blízko. Své děti určitě budu vodit na folklorní akce, a když je to zaujme, budu je jedině podporovat.

Jak vy sám strávíte slavnosti?

Čistě pracovně. Nejde se zapojit aktivně. Ani bych se neuvolnil, člověk je stále napjatý, když čeká, jestli mu zrovna někdo nezavolá. V ty dny je toho na nás, organizátory, opravdu dost.

Na co se o slavnostech nejvíc těšíte?

Až uvidím úsměvy na tvářích všech, pro které ty slavnosti děláme. Doufám, že nic nepokazí déšť ani nepřízeň osudu. To by byla odměna nejen pro mě, ale pro celý organizační štáb, který si je neužije, protože pro ně pracuje.

Poraďte čtenářům, co byste návštěvníkům doporučil letos nevynechat?

Pro ty, kteří ho ještě neviděli, musí být ohromný zážitek průvod krojů. Ale velkým lákadlem bude letos koncert cimbálové muziky Harafica na Masarykově náměstí, který se koná v sobotní podvečer. A v neděli doporučuji nádhernou krojovou přehlídku paní doktorky Tarcalové Z kraja pod Javorinú. To bude něco pro opravdové fajnšmekry.

ADÉLA BURÁŇOVÁ

Autor: Redakce

12.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Ze Zlechova začnou mizet kostky. Průtah obcí opraví za 23 milionů

Ve velkém sále uherskohradišťské Reduty převzalo 63 žáků Základní školy UNESCO mezinárodní certifikáty znalosti anglického jazyka Cambridge.
11

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Senior centrum získalo nový automobil

Celkově třetí vozidlo pro výjezdy za klienty či jejich přepravu získala pečovatelská služba Senior centrum Uherské Hradiště. Dvě poslední z nich přitom obdržela přes projekt Sociální automobil, na jehož pořízené se pod taktovkou reklamní agentury Kompakt podílejí především místní firmy.

Šest nejčastějších chyb při výběru toalety

Ačkoliv na toaletě strávíme dle průzkumů přibližně tři měsíce života, nevěnujeme jejímu výběru příliš pozornosti. Přitom se dá udělat mnoho chyb, kterých později litujeme. Přečtěte si 6 nejčastějších prohřešků, kterých se při výběru WC dopouštíme.

Představujeme prvňáčky ze ZŠ Sportovní v Uherském Hradišti

Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Slovácku

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Už ve středu pokračuje ojedinělý seriál Deníku, v němž se představí všechny děti, které letos nastoupily poprvé do školy. Prohlédněte si jejich rozzářené tváře plné očekávání nových vzrušujících zážitků. Ve středu 20. září pokračujeme fotkami usměvavých dětí ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště. Už ve středu ve Slováckém deníku.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení