VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Anna Petrželková: Ve Slováckém divadle se neumí stárnout

ROZHOVOR / Renomovaná a zkušená režisérka Anna Petrželková se letos vrátila režií Měsíce nad řekou do Slováckého divadla podruhé po více než dvou letech. Tuto neděli 17. září vyrazí její inscenace reprezentovat region na nejprestižnější tuzemský divadelní festival Divadlo Plzeň.

15.9.2017
SDÍLEJ:

Režisérka Anna PetrželkováFoto: Marek Malůšek

Čím vás zlákala nabídka Slováckého divadla režírovat slavný Měsíc nad řekou?

Dramaturgyně Iva Šulajová mě přivedla k té hře se slovy, že její dialog má překvapivě neúprosný spád. Pak mne také okouzlil její jazyk a téměř ibsenovská atmosféra.

V inscenaci se objevují tři Hlubinové. Můžete prozradit proč?

Chtěli jsme tak přispět k Šrámkově polemice nad tím, která životní fáze – mládí, dospělost či stáří – je člověku nejpřiléhavější. Zjistit, kdy je v životě nejblíže pravdě.

Jak se vám spolupracovalo s místními herci?

Pracovalo se mi tu dobře. Bylo tady velmi veselo, obzvlášť když máte v hlavní roli takové třeštidlo, jako je Petra Staňková. Má velké srdce, což je na jevišti vidět. S ostatními herci jsem se již znala, takže můžu jen říct, že mě opět nezklamali a s úlevou jsem shledala, že tady se prostě neumí stárnout. Elánu neubylo!

O Mezinárodním festivalu Divadlo Plzeň

Mezinárodní festival Divadlo Plzeň, kam zavítá Měsíc nad řekou v podání uherskohradišťských herců už tuto neděli, patří k nejprestižnějším u nás. Letos se uskuteční už po pětadvacáté. „Jsme jediným divadlem z regionu, které opakovaně míří mezi evropskou špičku a je pro nás ctí, že Zlínský kraj budeme opět, už počtvrté, reprezentovat právě my,” řekl mluvčí slovácké scény a herec Josef Kubáník.

Přehlídka konfrontuje českou profesionální divadelní tvorbu se špičkovými zahraničními inscenacemi, a přibližuje tak české divadelní i laické veřejnosti moderní divadelní trendy. „Jakýkoli festival je vždycky prestižní záležitost. Je to možnost ukázat svou práci kolegům a kulturní veřejnosti a zcela otevřeně se pochlubit svými výsledky. Kdo tvrdí, že mu především o tohle nejde, myslím, že malinko lže. Navíc je to možnost konfrontovat naši práci s přece jen poněkud jiným publikem,“ doplnil ředitel divadla Michal Zetel.

Festival přivítá množství renomovaných českých i zahraničních souborů, mezi jinými například domácí plzeňské divadlo J. K. Tyla s inscenací Talentovaný pan Ripley nebo pražské Divadlo v Dlouhé s hrou Bertolta Brechta Hovory na útěku. Ze zahraničních divadel dorazí například Brigata Totem Circus Show z italského Turína nebo rumunské Národní divadlo Târgu-Mureş a spousta dalších.

Pětadvacátý ročník proběhne ve dnech 13. - 21. září. (kaj)

O Měsíci nad řekou

Divadelní hra Fráni Šrámka Měsíc nad řekou vyšla poprvé v roce 1922. “Šrámek ji napsal za necelých šest týdnů na podzim roku 1921 po návratu z prázdnin v Sobotce a mluvil o ní jako o své “slzou se usmívající” veselohře,” poodkryla pozadí vzniku hry její dramaturgyně Iva Šulajová.

Inscenační tradice Měsíce nad řekou je dlouhá a bohatá. Dodnes se uskutečnilo na čtyřicet profesionálních jevištních provedení, hrál se i v zahraničí. Slovácké divadlo hru uvádí podruhé ve své historii a se souborem ji nastudovala režisérka Anna Petrželková.

„Na uherskohradišťské jeviště hra vstoupila poprvé v roce 1963 v režii Františka Čecha s Miroslavem Bezdíčkem v roli Jana Hlubiny a Jaroslavou Vysloužilovou v roli Slávky Hlubinové. Premiéra nového nastudování se uskutečnila 4. března 2017,“ doplnil tiskový mluvčí slovácké scény a herec Josef Kubáník.

Jana Hlubinu hraje Tomáš Šulaj, Hlubinu gymnazistu David Macháček a Hlubinu zralého věkem Vladimír Doskočil. Jeho dvě osudové ženy ztvárnily Irena Vacková (Paní Hlubinová) a Petra Staňková (Slávka Hlubinová).

Novou inscenaci divadlo uvádí v úpravě Ivy Šulajové a Anny Petrželkové. Výpravu vytvořila Eva Jiřikovská, hudbu složil Mario Buzzi.

Autor: Redakce

15.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ve středu ve Slováckém deníku: prvňáčci ze ZŠ Sportovní Uherské Hradiště

Pracovník roku v sociálních službách 2017. Slavnostní vyhlášení v Baťově vile ve Zlíně.
20

Čtyři ženy ze Slovácka získaly ocenění za sociální péči

V Hradišti opět rozdávali mezinárodní certifikáty anglického jazyka

Téměř dvojnásobek žáků Základní školy UNESCO oproti loňsku se sešlo v úterý 19. září ve velkém sále uherskohradišťské Reduty, aby převzali mezinárodní certifikáty anglického jazyka Cambridge.

Smrt nasátím čerpadlem v bazénu v Hradišti nehrozí

HLASUJTE V ANKETĚ / Smrt teprve dvanáctileté dívky Anny-Sofie v bazénu rehabilitačního centra v Praze v polovině srpna letošního roku, kterou nasálo filtrační zařízení, a čtrnáctiletého Adama v libereckém aquaparku, který utonul o rok dříve, když jej také nasálo výkonné hladinové čerpadlo, vyvolává otázky, zda jsou všechny veřejné bazény a vodní atrakce bezpečné.

Čtrnáctiletý chlapec utekl ze školy, už jedenáct dnů je nezvěstný

 Již dlouhých jedenáct dnů policisté neúspěšně pátrají čtrnáctiletém Ladislavu Mikovi. Svěřenec Dětského domova v Uherském Ostrohu odešel v pátek 8. září v deset hodin dopoledne ze školy v Uherském Ostrohu a od té doby ho nikdo neviděl.

V Uherském Hradišti si připomenou povodně

Dlouhé vydatné deště, které se později změnily v povodně, znamenaly pro mnoho lidí ztrátu jistot nebo dokonce boj o přežití.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení