VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za Hluk válí dva malí fotbalisté z Barmy

Hluk – Žáci Spartaku Hluk hráli na svém hřišti poslední podzimní utkání. Po ranním mrazíku hřiště ještě pokrývala lehká jinovatka, ale kousek od kabin už z kotle voněla zabijačka.

12.11.2010
SDÍLEJ:

Barmští bratři Tum Thang a Van David se v Hluku aklimatizovali.Foto: DENÍK/Stanislav Dufka

Podzimní sezona pomalu končí a v plánu je malé posezení s rodiči mladých fotbalistů. „Pojďte si sednout a vemte si,“ pobízel trenér Antonín Kočí rodinu z asijské Barmy, která přišla v sobotním dopoledni na hlucký stadion. Hlava rodiny Kep Hnin Nguntual přišla s jeho ženou a dcerou přišli už během zápasu. Přišli se podívat na své dva syny, kteří hrají za Hluk fotbal.

Rodina z Barmy se do Hluku dostala přesně před rokem. „Přišli k nám z České Lípy, kde je integrační azylové středisko. Ministerstvo vnitra se obrátilo na obce, jestli nemají volný domek, kde by se mohli ubytovat. Nám zůstal jeden volný barák po Ukrajincích, kteří se odstěhovali, tak jsme ho nabídli s tím, že jednu rodinu klidně vezmeme,“ vzpomíná na příchod asijské rodiny do Hluku tehdejší místostarosta a trenér fotbalových žáků Antonín Kočí. Tehdy ještě netušil, že do jeho mužstva za pár dnů přibudou dvě nové posily.

Bratři Tum Thang a Van David se v Hluku fotbalově aklimatizovali téměř okamžitě. „S balonem kopali skoro pořád u baráku a jejich spolužáci ze školy nám hlásili, že i v tělocviku jsou velice šikovní. Učitelé nám je doporučovali, ať je vyzkoušíme na tréninku. Tušili jsme, že budou dobří. Přišli na trénink a od té doby jedou,“ popisuje Antonín Kočí první kontakty barmských bratrů s hluckým fotbalem.

Už na prvním tréninku měl jasno, že má před sebou dva fotbalové talenty a proto se rychle začalo s vyřizováním registrace. „Fotbal začali hrát vlastně hned, jak přišli. Mladší David měl vyřízenou registračku za pár dnů, u staršího Thanga to trvalo trošku déle,“ povídá kouč.

V komunikaci s mladými fotbalisty z Barmy nám při rozhovoru pomáhala jejich starší sestra, která má z rodiny k češtině nejblíže. Thang vypadal po vítězném zápase spokojeně a s pomocí své sestry spoluhráče i fotbal v Hluku chválil. „Líbí se nám tady.U nás v Barmě jsme hráli fotbal, ale ne na takovém hřišti. Bylo sice travnaté, ale nebylo tak pěkné. Jediné co nemám rád, je velká zima, která u nás není. Ještě se musím víc naučit česky, vadí mně, že se špatně domluvím,“ jenom obtížně hledá slova nadějný fotbalista.

Kapitánem a nejlepším střelcem hluckých žáků je Roman Štipčák. Na hřišti bylo vidět, že je „šéf“. Dává nejvíc gólů a má také mezi kluky největší autoritu. Co říká on na své nové spoluhráče? Jak je hodnotí po fotbalové stránce? „Ten mladší David je fakt dobrý. Umí s balonem, má ho pořád pod kontrolou a těžko se ho zbavuje. Je takový hravý a hodně technický. Starší je o něco slabší, u něho záleží, jak se vyspí. Oba jsou ale dobří. Určitě tu nejsou jenom do počtu, rozhodně jsou pro nás posily. Trošku sice vázne domluva, ale oni už spoustu věcí pochopí,“ všiml si hlucký kapitán.

Z jedné věci má přece jenom trenér Antonín Kočí obavy. „Doufám, že se neodstěhují někam jinam a zůstanou nám tady. Jsou to naši hráči, postupně se počítá s tím, že by měli přejít do dorostu. Jsou to opravdu nadějní kluci.“

David a Thang očima trenéra Antonína Kočího

„Desetiletý David se rozjížděl pomaleji, byl takový těžkopádnější a dost se styděl. Postupem času se začal dostávat do tempa a teď patří mezi ty lepší kluky, které tady máme. Je ročník 2000, hraje za starší i za mladší žáky, někdy ještě nastupuje za přípravku. Na tréninku jsem mu namaloval na tabuli, kde chce hrát. Když jsem mu ukázal, ať si vybere místo, tak si vybral pravého záložníka.

O dva roky starší Thang je rychlý, čiperný a technicky vynikající. Mohl by hrát v klidu středního záložníka, ale víc se tlačí do útoku. Je strašně pohyblivý. Oba jsou úžasně hraví, podle mě je balon jejich život. Na tréninky chodí pravidelně o půl hodiny dřív. Vytáhnou balon ze šatny a než začne trénink, tak kopou na hřišti. Největší handicap je řeč, ale já věřím, že postupem času se do toho dostanou. Od učitelek mám informace, že ve škole jsou vnímaví a snaživí.

Utečenci z Barmy

Pod vládou vojenské junty je Barma jedním z nejrepresiv­nějších režimů současného světa. Vojenský režim bezohledně porušuje lidská práva obyvatel, plošně využívá nucenou práci, verbuje dětské vojáky a systematicky potlačuje etnické menšiny v pohraničních oblastech. V září 2007 světem otřásl další brutální zásah armády proti pokojným demonstrantům vedeným buddhistickými mnichy. Barmská společnost je pod dohledem tajné policie a za opoziční činnost či jen kritiku vlády hrozí několikaleté až doživotní tresty odnětí svobody. Kep Hnin Nguntual, který má za sebou útěk z Barmy do Malajsie se s rodinou přistěhoval do Hluku v loňském listopadu. Byl pronásledovaný kvůli náboženskému přesvědčení. On i celá rodina jsou křesťané, evangelíci. Zdroj: www.clovekvtisni.cz

Stanislav Dufka

12.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Oslava 60 let kněžství Josefa Stojaspala.
24

Kněz z Dolního Němčí: Pro Italy jsem byl Padre

V rámci předmětu Aplikovaná ekonomie na Obchodní akademii v Uherském Hradišti vytvořili studenti firmu Mugffin vyrábějící hrníčky s nástavci na ohřev pečiva. Její prezidentkou byla zvolena osmnáctiletá Zuzana Půčková.
3

K hrníčkům s nástavcem na ohřev pečiva přivedla studentskou firmu babička

Poptávka po stavebních parcelách na vesnicích převyšuje jejich nabídku

Výhodnější ceny, klidnější prostředí, zeleň i další věci potřebné k životu, jako je škola, obchod nebo lékař, vybízejí mladé lidi na Slovácku, aby dali přednost spíše bydlení na vesnici než ve městech.

Režisérka je kráva, křičel divák při představení ve Slováckém divadle

HLASUJTE V ANKETĚ / Uherskohradišťské Slovácké divadlo má po čase zase inscenaci, která výrazně rozděluje publikum. Jedna část je z Měsíce nad řekou, který měl premiéru na začátku března v režii Anny Petrželkové, nadšená a po skončení tleská ve stoje, druhá je pohoršená.

Padesáté třetí kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár

Střední a východní Morava - Regionální Deník na letní měsíce připravil populární soutěž Svatební pár Deníku. Pochlubte se svými krásnými svatebními fotografiemi v našich Denících a vyhrajte atraktivní ceny. Jelikož nechceme krátce po svatbě trhat páry, nebudeme soutěžit o nejkrásnější nevěstu a nejpůvabnějšího ženicha, ale o nejhezčí svatební pár. Na základě hlasování čtenářů vyhlásíme Svatební pár Deníku. 

Samoživitelka: Náklady na dítě jsou mnohanásobně vyšší než příspěvky od státu

Velký seriál Deníku pokračuje dalším ožehavým tématem – Sociální dávky a minimální mzda. Vláda na konci svého volebního období schválila zvýšení sociálních dávek pro rodiny – přídavků na děti. Nárok na ně budou mít nově rodiny s příjmy až 2,7násobku životního minima. Sobotkův kabinet rodiny aktivně podporoval i zvyšováním daňových slev na druhé, třetí a další dítě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies