VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Míííííra Filipko, loučilo se Slovácko s oporou

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Čtyři roky patřil k základním stavebním kamenům Slovácka. Přestože před fanoušky nepředváděl „skopičiny" ála Petr Švancara, stal se jedním z jejich miláčků. Proto když klub ve středu před zápasem se Žižkovem oznámil, že s ním neprodlouží smlouvu, znělo stadionem takřka po celé utkání hromové „Mííííííra Filipko!!!"

11.5.2012
SDÍLEJ:

Miroslava Filipka fanoušci Slovácka měli, mají a budou mít rádi.Foto: DENÍK/Stanislav Dufka

Slovenský gólman, který se během působení v Uherském Hradišti vypracoval mezi nejlépe hodnocené brankáře ligy, opouští 1. FC Slovácko na vrcholu. „Když skandovali mé jméno, byl to strašně příjemný pocit. Bral jsem to tak, že mi dali najevo, že jsem pro ně něco odvedl, že jsem je svými výkony potěšil. Můžu si teď říct, že jsem tady nebyl ty čtyři roky nadarmo," povídal o den později dojatě Miroslav Filipko.

Jste naštvaný nebo zklamaný, že vaše angažmá ve Slovácku končí, přestože jste za ty čtyři roky nic nepokazil, ba naopak jste byl oporou týmu?

Tak, naštvaný (na chvíli se odmlčí). Určitě neodcházím s pocitem nějaké radosti. Ale beru to pragmaticky z toho pohledu, že klub došel do momentu, kdy už moje služby nepotřebuje a podle toho se zařídil. Beru to čistě jako pracovní záležitost. To, že jsem si to možná představoval jinak, to už je jen můj osobní názor.

Chtěl jste mít jasno o své budoucnosti dřív, když se už v průběhu jara spekulovalo, že ve Slovácku skončíte?

Když se někdo vyjadřoval ohledně mojí budoucnosti, tak já jsem to neřešil. Já vnitřně jsem ale věděl, že v létě končím. Za poslední dva roky jsem měl jasné indicie, že se mnou klub nepočítá. Vždycky sem v zimě přišli gólmani. Nejsem naivní, věděl jsem, o co jde.

Vy jste ve Slovácku nasadil brankářskou laťku hodně vysoko. Myslíte, že vás Dušan Melichárek dokáže nahradit?

Absolutně netuším. A ani nijak nemíním rozebírat brankářské kolegy.

Kam stavíte své angažmá ve Slovácku? Byl to jen jeden z mnoha klubů, nebo byl něčím speciální?

Na každém klubu, kde jsem byl, bylo něco speciálního atmosféra, hráčský kolektiv atd. Angažmá tady mělo určité periody od těžkých začátků ve druhé lize, kdy se to pro celý klub nevyvíjelo moc příznivě, až po krásné časy v lize a poháru. Roky strávené tady hodnotím celkem příznivě. Odvedené výkony z mojí strany, myslím, byly na úrovni, kterou požadoval klub.

To zní hodně skromně. Co se týče výkonů, tak vám asi nikdo nemůže nic vytknout. Mezi třemi tyčemi jste chyběl jen výjimečně.

Když tak vzpomínám, mimo základní sestavu jsem byl jen, když jsem laboroval se zlomenou rukou, stál jsem za karty nebo kvůli trestu za zákrok v Jablonci a vyloučení v Brně.

Bylo právě utkání v Brně, kde jste prohráli 0:7, nejhorším momentem během vašeho působení na Slovácku?

No, výsledkově určitě. Sedm gólů je opravdu hodně, navíc jsem k tomu přispěl svým vyloučením.

A naopak nejhezčí chvíle? Byl to postup do finále poháru?

Pro mě určitě! Vůbec celá cesta do finále. Ať už to byl dvojzápas s Baníkem nebo Slavií a pak i finále. Výsledkově to asi bylo nejvíc, co se mi tady s mužstvem podařilo dosáhnout. Myslím, že za to můžu poděkovat dvěma skvělým trenérům Laco Jurkemikovi, který mě sem přivedl, a Josefu Mazurovi, se kterým jsme se do finále dostali.

Když jsme u trenérů, co Miroslav Soukup?

Nechci to rozebírat, nemíním se k němu vůbec vyjadřovat.

Jak vidíte svou budoucnost? Bude to nejvyšší česká soutěž, slovenská, nebo zahraničí?

Na tuto otázku momentálně neznám odpověď. Možností je hodně, také mohu skončit s kariérou. Uvidíme, teď to nedokážu odhadnout.

Zmínil jste konec kariéry. Umíte si představit život bez chytání?

Samozřejmě. Nic netrvá věčně a jednou konec přijít musí, takže je to jedna z možností. Zdraví mi ale zatím slouží, cítím se dobře, takže bych ještě rád pokračoval.

Nějaké nabídky registrujete?

V zimě jsem měl tři konkrétní nabídky z klubů české a slovenské nejvyšší soutěže. Slovácko se ale rozhodlo, že mě neuvolní.

Vy jste chtěl odejít?

Tak, chtěl odejít… Když klub systematicky nakupuje jiné gólmany a já mám možnost jít jinam, tak bych byl sám proti sobě, kdybych toho nechtěl využít.

V současné době leží nějaká nabídka na stole?

Momentálně není nic konkrétního. Něco řeším, ale není to ve fázi, kdy by bylo něco definitivního. Situace se neustále vyvíjí. Budu vděčný, když mi někdo dá tu možnost a já budu moct dál chytat.

Nové angažmá mají v rukou manažeři, nebo si to řešíte po vlastní ose?

Řeším si to sám. Manažeři už moje telefonní číslo asi nemají, protože už by na mně žádnou korunu nevydělali. (Smích.) Mám ale za ty roky hodně známých, kontaktů. Jestli z toho něco vznikne, to je otázka nejbližších dnů.

Berete jenom první ligu, nebo i angažmá v nižších soutěžích?

Nejdůležitější pro mě je, aby o mě klub měl zájem. Není to postavené na nějaké soutěži, ale na amatérské úrovni se samozřejmě nevidím, tam by to pro mě nemělo cenu. Ten klub musí mít nějaké ambice, cíle. Hrát o nic, to pro mě nemá význam.

Trenér Soukup říkal, že jste se bavili o tom, že byste možná mohl pokračovat v klubu na jiné pozici, třeba jako trenér gólmanů. Co na to říkáte?

Co říkal trenér, to bych nerad komentoval. Podle toho, co jsme se bavili s vedením klubu, je moje působení ve Slovácku uzavřená záležitost.

Po skončení kariéry by vás trenérská práce lákala?

Spíš než na trenérské lavičce bych se viděl při jiné práci pro klub. Je možné, že se nakonec vydám i trenérskou cestou, ale momentálně mám jiné představy. Přiznám se ale, že jsem se tím zatím nijak intenzivně nezabýval. Určitě pak budu chtít nějak normálně fungovat. A jestli to bude při fotbale, nebo mimo něj, to se uvidí.

Co se týče funkcionářské práce, už vás někdo s takovou nabídkou oslovil?

V tomto směru to mám trošku složitější. Své představy mám, ale moje kariéra byla rozložena do množství klubů i zemí, takže pevné zázemí mi v tomto chybí.

Jste slovenský patriot v tom smyslu, že byste se chtěl usadit jedině na Slovensku?

Usadil jsem se v Bratislavě, odkud je blízko do více zemí. Žít budu tam, co se ale týká práce, tak můžu pracovat i jinde. Spousta lidí za prací dojíždí.

Vyhovovalo vám v tomto směru angažmá ve Slovácku?

Bylo to trošku jiné než při předchozích angažmá, protože předtím byla rodina vždycky se mnou. Bylo to náročnější na cestování, ale Hradiště je od Bratislavy blízko, takže to na rodinný život nemělo skoro žádný dopad.

Když už přišel konec ve Slovácku, byl dobrý nápad udělat to před posledním domácím utkáním, aby se s vámi mohli fanoušci rozloučit? Potěšilo vás to?

Určitě. Byl jsem příjemně překvapený, jak se k tomu lidé postavili a vyvolávali moje jméno. Po zápase jsem se s nimi byl rozloučit. Chtěl bych jim poděkovat, je úžasné, jaký mají vztah ke klubu, a já jim budu držet palce, aby jim to vydrželo co nejdéle.

Jak se rozloučíte s kabinou?

V sobotu po utkání v Příbrami máme závěrečnou akci. S dalšími kluky, kteří nepojedou na zápas, tady na mužstvo počkáme. Takže si s kluky podáme ruce a rozloučíme se.

Budete duel v Příbrami sledovat?

Určitě se na zápas kuknu na internetu. A určitě se i v budoucnu budu zajímat, jak se Slovácku daří.

Podle vašich posledních odpovědí to nevypadá, že byste za Slováckem udělal tlustou čáru…

(Úsměv.) Tuto možnost jsem určitě neuzavřel. S některými lidmi tady mám nadstandardní vztahy, všechno je možné. Když mě v budoucnu osloví s určitou vizí a budu pro klub potřebný, tak Slovácku rád pomůžu. V bráně už to ale nebude. (Smích.)

Související článek

Slovácko rozjásal Libor Došek

Autor: Michal Sladký

11.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Založení obchodního partnerství na indickém trhu oznámila Ray Service ze Starého Města. Ta 15. února slavnostně podepsala se skupinou Elcomponics India dohodu o joint venture – založení obchodního partnerství ELCOMPONICS RAY SYSTEMS INDIA (zkrácěně EL RAY

Ray Service Staré Město zahajuje výrobu v Indii

Soutěžní svatební pár číslo 170 - Elena a Jakub Calábkovi, Lipník nad Bečvou
4

Čtyřicáté první kolo soutěže O nejkrásnější svatební pár

Sirnaté lázně v Ostrožské Nové Vsi patří mezi Českých 100 nejlepších

Ostrožská Nová Ves - Mezi nejlepší firmy v kategorii Cestovní ruch a hotelnictví soutěže Českých 100 nejlepších byla zařazena také lázeňská skupina Royal Spa, do níž na Slovácku patří Sirnaté lázně Osrožská Nová Ves.

Po srážce tří aut u Vlčnova skončila dvě v příkopu

Vlčnov – Na první pohled ke zle vypadajícímu karambolu tří aut došlo v pondělí 20. února o půl sedmé ráno nedaleko Vlčnova. Zasahovali u něj také profesionální hasiči z Uherského Brodu.

Naganský expres skládají v Kunovicích znovu do kupy

Kunovice - Ve čtvrtek 23. února uplyne 19 let od chvíle, kdy vládní speciál TU 154M s vítězi hokejového olympijského turnaje v Nagánu přistál na Ruzyňském letišti. Dnes má tento stroj za sebou demontáž na pražském letišti Gbely, velký převoz do Kunovic v rozebraném stavu a část montáže do původní podoby.

Zakladatel festivalu Popelka: Fašančárský dvojkrok má rytmus jako lidské srdce

/ROZHOVOR/ - Na počátku festivalu byli dva Popelkové. Ve Strání ani nemůže jít o žádné jiné příjmení, a dokonce oba muži se jménem Pavel. Ti se u slivovice dohodli, že by mohla vzniknout akce oživující tradici fašankových obchůzek a zvyků s tím spojených. Etnograf, bývalý ředitel brodského Muzea Jana Amose Komenského a jeden ze zakladatelů festivalu popsal jeho vznik.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies