Třeba běsnění sparťanských fanoušků v listopadu 2010, při kterém tvrdé jádro letenských fans poničilo bok renaultu tehdejší hvězdy fotbalového Slovácka Petra Švancary. Digitální hodiny nad atletickým oválem ukazují čas 14.15, když jí procházím dovnitř sportovního svatostánku.

Je škaredé lednové odpoledne a ranní chumelenice přešla ve studený déšť. Po hřišti s umělým povrchem za tribunou D se pod dohledem trenérského kvarteta rozhýbává dvacet pět hráčů 1. FC Slovácko. Přichází chvíle, kdy mám dvouhodinovou možnost na vlastní nohy a dech okusit, jak chutná zimní příprava prvoligových borců na jarní boje.

„Náročnost tohoto období ve srovnání s hrací částí sezony je v tom, že se zvětší objem tréninkové zátěže. To aby se tělo naučilo fungovat delší dobu v náročnějších podmínkách. Takového potenciálu se pak využívá k efektivní práci na hřišti,“ vysvětluje smysl několikatýdenní dřiny hlavní trenér mužstva Miroslav Soukup.

Mančaft už má za sebou několikadenní soustředění na běžkách a posilovacích strojích v Novém Městě na Moravě i kondiční přípravu s přípravnými utkáními na domácím hřišti. „Postupně se najíždí na normální cyklus, jehož vrcholy jsou zápasy a koncentrace na výsledek. Nyní, ve třetím týdnu, jsme někde uprostřed. Zatížení v těchto dnech je největší z celé sezony,“ konstatuje Soukup. Nemusí to říkat dvakrát. Záhy tuto skutečnost sám poznávám. Hráči již dopoledne v nehostinných podmínkách a po včerejších zápasech se Zlatými Moravci a Senicí absolvovali trénink se zaměřením na střelbu a kombinaci. Teď zahajují nácvikem hry na malém prostoru mezi dvěma brankami. Hraje se tři na dva při rychlých střídáních. „Při tak malém počtu aktérů se vyžaduje aktivita, nejsou zde žádné prostoje. Fotbalista se naučí rychlému řešení útočné akce a následnému přechodu do obranné činnosti ihned po ztrátě míče,“ vysvětluje kouč.

#nahled|https://g.denik.cz/62/61/trenink_lapcik_fc_slovacko_280112_16_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/62/61/trenink_lapcik_fc_slovacko_280112_16.jpg|Redaktor Slováckého deníku Michael Lapčík při tréninku s hráči Slovácka#

Poznávám, jak zaprášené a skromné jsou mé fotbalové znalosti z žákovského celku Mistřic a dorostu Jalubí, kde jsem zkusil krajskou soutěž. Už je to osm let, co jsem dal přednost folkloru před sportem.

Kluků v klubových bundách je plná hrací plocha. Nestíhám vůbec nic, jsem stále v ofsajdu, kazím a neoberu ani jednoho útočícího hráče o míč. Mé podařené přihrávky se dají spočítat na prstech jedné ruky. Přemýšlím, jak rychle se k sakru hraje v anglické Premier League, proti níž v televizi česká liga vypadá jako silvestrovské derby veteránů pražských „S“.

Když nácvik končí, mé sebevědomí se krčí kdesi ve špinavém koutku za toaletami pro fanoušky. Jeho totální devastace ale teprve přijde. „Na schody,“ zavelí trenér Soukup. Hřištěm prosviští mnohasekundové apokalyptické „Neeeeee!“ v podání jednoho z hráčů. Oprávněně mě vyleká.

Posilování odrazové síly nohou se odehrává na schodišti tribuny vedoucím z parkoviště do kotle hostujících příznivců. Sprintuje se nahoru buď schod po schodu, nebo po co nejvíce stupíncích naráz. Do půlky s chlapem na zádech, poté bez něj a pak ve dvojičce vystřídat. Od dob Emila Zátopka, který taktéž trénoval se závažím za tělem, se toho tedy zas tak moc nezměnilo.

Prvních pár výběhů jde skvěle. I s borcem kolem krku ostatním docela stíhám. Zato pod mou tíhou supící kolega to nemá jednoduché. Při stejné výšce můžu být tak o deset kilo těžší než on. Být součástí týmu, rozhodně bych musel nastoupit dietu. „No jo, v novinách je dobře,“ komentuje to asistent trenéra Jiří Dekař. Situace se rychle otáčí. Nohy začínají kamenět, dech přestává stačit a je mně zle. V půlce druhé série vzdávám. Přemlouvám žaludeční šťávy a slzy, aby zůstaly uvnitř těla, což se naštěstí podaří. Zlomený mladý muž. Dostal jsem se do bodu, ve kterém se pozná (ne)trénovanost. „Ať se v novinách nepíše, že fotbalisti neběhají!“ „Mám volat záchranku?“ Aspoň, že se mužstvo baví… V tu chvíli vznikají ve svalech mých nohou mikroskopické trhlinky. Říká se tomu nekróza a vy ji poznáte tak, že vás hodně bolí nohy. Počítejte s tím, že další den budete mít problémy s chůzí po schodech a že vám nepomůže ani návštěva vířivek v aquaparku. Následným běžeckým dávkám mezi modrými sedačkami navrch a dolů po tribuně už přihlížím s rukama v bok. „Ptal jsem se jednoho člověka, který působil u realizačního týmu Barcelony, jakým způsobem tam trénují kondici. Odpověděl mi, že nijak. Oni nemusí,“ vypráví story trenér Dekař. „No ještě že tohle není Nou Camp,“ odpovídá mu záložník Michal Kordula při představě, že by stejný počet délek musel absolvovat na obrovském katalánském stadionu. Vracíme se na „umělku“ a občerstvujeme se kelímkem teplého čaje. „Dneska máš na stole jistého zákazníka, sedmou velmoc,“ dostává se týmovému fyzioterapeutovi upozornění. Musím vypadat zbědovaně.

#nahled|https://g.denik.cz/62/61/trenink_lapcik_fc_slovacko_280112_02_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/62/61/trenink_lapcik_fc_slovacko_280112_02.jpg|Redaktor Slováckého deníku Michael Lapčík při tréninku s hráči Slovácka#

Jdeme do finále, fotbálku přes celé hřiště. Hrají všichni. „Ideální pro odreagování. Zápas na závěr tréninku má soutěžní a motivační charakter. Za další si tím kontroluji míru únavy hráčů. Kdyby byla přílišná, neměli by chuť hrát. A cílem přípravy není hochy odvařit,“ říká trenér Soukup s tím, abych si vzal oranžový rozlišovák a přidal se tak k týmu jeho svěřenců pozdějšího data narození. Ti starší hrají bez reflexní vesty.

Protože si nedokáži vybrat svou stálou pozici, pobíhám po hřišti jako trdlo. Podaří se mně jedna zpětná přihrávka a pak překvapivě se zjevuji v šanci! Do vápna na mě směřuje balon do dobré příležitosti. Jenže k přesně mířenému centru chovám přílišný respekt a po mé tristní hlavičce se míč sotva došourá do brány. Po tomto nezdaru rezignuji na útočné snahy. Zkouším hrát osobní obranu na dlouhána Libora Doška. Vydržím to asi půl minuty. S jistotou, že vím o každém jeho kroku, sleduji letící centr, který mi proplachtí nad hlavou. Otočím se a zjišťuji, že pět metrů za mnou do brány hlavičkuje zcela volný vytáhlý kanonýr… Po zbytek hry se už jen snažím o to, aby se ke mně za žádných okolností balon nepřiblížil. Prohráváme 3:7.

Na úplném konci tréninku si splním sen. Než týmoví ben jamínci sklidí brány, stavím si míč na pomyslný penaltový puntík. Placírkou k pravé tyči překonávám běloruského gólmana Ilju Matalyhu. „Zkušeně,“ bručím si pod vousy chvíli poté, co kulatý nesmysl rozvlnil síť. Když se po rozhovoru s trenérem Soukupem v útrobách stadionu chystám k odchodu, míjím malou posilovnu, ve které si hráči po tréninku ještě dávají do těla. U jejího vchodu se protahuje věčně dobře naladěný smíšek Kordula. „Dlužíš páďo za prohru,“ upozorňuje mě. Hoši, tohle přece nebyl vyrovnaný boj.

Trenér 1. FC Slovácko Miroslav Soukup: Trénink po vzoru Barcelony tady nemá smysl

Tu nejhorší fázi zimní přípravy mají fotbalisté 1. FC Slovácko za sebou. V následujících dnech už si naplno užijí fotbalu na úkor fyzické dřiny.

Čeká vás soustředění v Turecku. Tam už se hráči budou soustředit především na balon?

Celou naši činnost nyní zaměříme na rychlost a kvalitu, větší důraz budeme klást na součinnost a spolupráci jednotlivých řad, přechodovou a finální fázi. Postupně se bude zužovat také kádr. V Turecku si zahrajeme tři zápasy během týdne, takže nás čeká fotbalová zátěž na velmi kvalitním terénu. Je důležité, aby si hráči zvykli na přírodní trávník. Na umělce míč klouže, jinak se na ní přihrává a rozdíly mezi mužstvy se smazávají. Teprve na přírodním povrchu se ukáže, jak na tom kdo je. Po návratu z Turecka už máme jen týden na to, doladit formu na první jarní ligový zápas proti Spartě. Hrajeme v sobotu 18. února v 18.20 a jde o televizní utkání.

Máte v týmu nějaké poctivce, kteří si v tréninkovém procesu přidávají i dávky navíc?

Taková aktivita je vítaná, zvláště v tomto období, kdy není prioritou zápas, ale příprava. Někdo je na tom lépe, někdo má problémy s kondicí, jiný s technikou. Bývají tréninky, po nichž kluci zůstanou na hřišti, zkouší si pohyb s balonem a přidávají si kolečka. Chci ale, aby iniciativa šla od hráčů, ale ne, abych je do něčeho nutil.

Tréninkové modely vymýšlíte svému týmu přímo vy, nebo existují nějaké brožurky pro trenéry?

Musíte vycházet z toho, co by měl trénink mužstvu dát. Jde o to, najít odpovídající cvičení. Může mě inspirovat literatura, DVD, on-line tréninky na webových stránkách či speciální časopisy. Míchají se různé styly z Anglie, Německa a dalších fotbalově vyspělých zemí. Pak ale zvažuji, jak tuto variantu uzpůsobit týmu. Není problém se podívat třeba na trénink Barcelony, ale… Nechci říct, že jej nejsme schopní zvládnout, jenže pro české podmínky by to asi nebylo to pravé a v lize bychom s tím nemuseli mít úspěch. Možností je ale spousta, je třeba se vzdělávat, sledovat nové trendy a modely úspěšných evropských týmů. Já mám výhodu, že jsem se s českými reprezentacemi dostal do různých zemí. Viděl jsem, jak se trénuje v Africe, arabském světě, Japonsku. Hráče je třeba nasměrovat ke konkrétnímu cíli a naordinovat jim nějaký styl hry.

Říká se, že velký vliv na hru má psychika hráčů. Skutečně existuje něco jako nálada v kabině?

Ano, a je důležitá. Nesmí se jí však podléhat. Už jsem si tu prožil různá období se střídavými úspěchy. Úlohou trenéra i kabiny je nezmatkovat a nedělat dusno, když dvakrát po sobě prohrajete. Na druhou stranu, když dvakrát zvítězíte, neznamená to, že příště nemůžete dostat nakládačku. Takže realizační tým je tu od toho, aby nálady optimistickou i pesimistickou usměrňoval. To je alfa omega každého kolektivního sportu.