„Přál bych si, aby si fanoušci zápas maximálně užili. Věřím, že vyslyší pozvání klubu, za symbolické vstupné zaplní stadion a užijeme si krásné fotbalové odpoledne. Doufám, že je potěšíme plným bodovým ziskem," nechal se slyšet trenér Slovácka Stanislav Levý.

1. FC SLOVÁCKO – HRADEC KRÁLOVÉ

Sobota v 15 hodin

Rozhodčí: Jílek – Moláček, Dobrovolný

Ligová bilance: 12 zápasů – 5 výher, 3 remízy, 4 porážky, skóre 16:13

Fotbalové Slovácko se těší na slavnostní den, pokazit by mu ho však mohl špatný výsledek. Hradci sice patří až čtrnáctá příčka tabulka, v úvodních třinácti kolech ovšem získal pouze o jediný bod méně než domácí fotbalisté. V Uherském Hradišti se navíc votrokům daří, z posledních tří zápasů zde dvakrát zvítězil a jednou remizoval.

„Víme o síle Hradce, kterou naposledy ukázal v Teplicích. Ty mají opravdu velkou kvalitu, přesto tam Východočeši dokázali zvítězit. Nesmíme nic podcenit, to by se nám mohlo vymstít," uvědomuje si Stanislav Levý, který chce svým svěřencům naordinovat útočnou hru. „Pokud chceme uspět, musíme soupeře dostat pod tlak, hrát aktivně," plánuje.

Hosté si jsou vědomí, že se musí připravit na nápor soupeře. Podle hradeckého kouče to bude vzhledem k bodovým ziskům obou mužstev velmi náročné utkání.

„I domácí si určitě představovali, že budou mít víc bodů. Po výhře v Teplicích to pro nás může být opět zápas, kdy zase můžeme hodně získat. Myslím si, že duel může rozhodnout i maličkost, a proto musíme být koncertování celých devadesát minut," nabádá před sobotním duelem trenér Bohuslav Pilný, který má hru domácích dobře zmapovanou.

„Oproti minulým sezonám jim hodně chybí Libor Došek, to je evidentní. Jinak ale mají zajímavé krajní hráče, šikovný je určitě Diviš, který má na svém kontě tři zásahy, nebo Civič. Na hrotu operuje vysoký Francis Koné," vyjmenoval hostující lodivod největší hrozby modrobílých.

I jeho protějšek má ale sestavu i hru protivníka dokonale nastudovanou. „Hradec je kvalitní mužstvo, které má velmi dobře zvládnutý přechod z obrany do útoku a k tomu ještě disponuje na krajích hřiště rychlostními typy. Tedy optimální mix pro utkání na soupeřově hřišti. Proto musíme hrát velmi pozorně a zodpovědně," varuje Stanislav Levý.

Ten musel vyřešit jeden otazník v defenzivě, neboť bude kvůli trestu za žluté karty postrádat zkušeného makedonského internacionála Veliče Šumulikoskiho. Zda na pozici štítového záložníka posune stopera Tomáše Radu, či zvolí jiné řešení, měl při reprezentační pauze dostatek času si rozmyslet.

„Příprava v pauze probíhala klasicky. V prvním týdnu jsme zapracovali na kondici, což před posledními třemi zápasy bude důležité. Týden jsme zakončili takovým modelovým utkáním, a pak to byl tradiční předzápasový týden," dodal trenér Slovácka.

CELKOVÁ BILANCE 1. FC SLOVÁCKO – FC HRADEC KRÁLOVÉ 2000 – 2016 V 1. LIZE

Celková bilance: 12 zápasů 5 – 3 – 4 16 : 13

Domácí statistika: 6 zápasů 3 – 1 – 2 10 : 6

Venkovní statistika: 6 zápasů 2 – 2 – 2 6 : 7

Nejčastější výsledky: 1:0, 2:1 a 1:1 (2×)

Nejvíc branek za Slovácko: 3 – Kowalík, 2– Slončík a Jiří Valenta

Nejvíc branek za Hradec Králové: 3 – Štěpán, 2 – Dvořák

Největší návštěva na Slovácku: 6.302 – 31. července 2010 (1. liga, 2:1)

Největší návštěva v Hradci Králové: 4.325 – 21. listopadu 2010 (1. liga, 0:0)

Zajímavosti:

Slovácko neprohrálo s Hradcem devět soutěžních utkání v řadě (včetně čtyř zápasů ve 2. lize), až přišel 14. duben 2012 a domácí prohra 0:3 i díky hattricku hostujícího Štěpána (16., 65. a 70. minuta).

Všechny čtyři druholigové duely v letech 2007 – 2009 skončily stejným výsledkem a to 1:1. V zápasech odehraných v Hradci dokázal domácí tým pokaždé vyrovnat až v poslední minutě. Pikantní závěr zápasu v Hradci byl 7. října 2007, kdy slovácký Šultés vstřelil vedoucí branku v 89. minutě a stejně to na výhru nestačilo, protože o minutu později srovnal domácí Rezek.

Vítězství v poměru 5:0 nad Hradcem 11. května 2003 je nejvyšší prvoligovou výhrou v historii Slovácka, současně se stejnou výhrou nad Plzní na podzim 2000 a vítězstvím nad Zbrojovkou na jaře 2014. Přímým aktérem tohoto vysokého vítězství v roce 2003 byl Veliče Šumulikoski. V současné době je kapitánem slováckého týmu, ale k zápasu nenastoupí, je v trestu za čtyři žluté karty.

Nejdelší sérií 210 minut bez inkasované branky mělo Slovácko v období červenec 2010 až duben 2012. Naopak nejdelší období bez vstřelené branky do sítě Hradce stále trvá a v současné době dělá 186 minut od 5. května 2013. Tehdy naposledy Slovácko porazilo Hradec v poměru 3:2. Střelcem poslední branky byl Jiří Valenta v 84. minutě tohoto utkání.

Slovácko vyšlo střelecky naprázdno ve čtyřech duelech a Hradec Králové je na tom stejně.

Hradec dokázal ve dvanácti prvoligových a ve čtyřech druholigových zápasech dát více než jednu branku jen ve čtyřech zápasech. Ve třech případech to znamenalo jeho prvoligovou výhru nad Slováckem (doma 2:1, 2:0 a v Uh. Hradišti 0:3), ale 5. května 2013 naopak domácí prohru 2:3 a následný sestup do druhé ligy.

V posledních osmi duelech je vzájemná balance Slovácka s Hradcem vyrovnaná: 3–2–3, 7:10. V posledních pěti zápasech dokázal východočeský soupeř vždy skórovat.

Památný duel:

1.FC Synot – FC Hradec Králové 5:0 (2:0) hráno 11. května 2003 na Širůchu ve Starém Městě

Předposlední prvoligový duel na hřišti ve Starém Městě přinesl druhé nejvyšší ligové vítězství v historii. Synot rozhodl o svém vítězství mezi 30. a 34. minutou. K odraženému balónu se dostal Slončík a tvrdou střelou z hranice šestnáctky vstřelil úvodní gól zápasu. Za čtyři minuty byl Abrahám dobře připravený na levé straně pokutového území a z celkem ostrého úhlu jeho slabší střela přesto skončila v síti Podhájského a Synot vedl 2:0. Krátce po přestávce zvýšil na 3:0 Polách, když prudce vystřelil kolem Kubeše a Pilného doprostřed branky a brankář neměl šanci. Po vyloučení hostujícího Kubeše se rozhodovalo jen o výši konečného výsledku. Ten stanovil dvěma góly kanonýr Kowalík. Nejprve v 69. minutě dostal Kowalík pěknou přihrávku zleva od Polácha a placírkou zvýšil. Pak v 78. minutě se s Mícou řítili na branku hostí a Kowalík završil debakl Hradce Králové.

Počet diváků: pouhých 1.278 diváků

Žluté karty: Polách – Kubeš a Zemánek

Vyloučení: Kubeš (67.)

Rozhodčí: Řehoř – Pokorný, Kordula

Sestava Synotu: Drobisz – Kadlec, Němčický, Palinek (77. Meduna), Abrahám – Seman (66. Míca), Šumulikoski, Činčala, Polách – Kowalík (79. Voříšek), Slončík. Trenér: Radek Rabušic.

Sestava Hradce: Podhájský – Kubeš, Rolko, Zemánek, Pilný (79. Kalousek) – Bouška (46. Moník), Krmaš, Breda, Šmarda – Kučera (62. Mooc), Klapka. Trenér: Petr Uličný.