VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Co udělat pro to, aby se časy na LFŠ už měnily jen k lepšímu

Uherské Hradiště - Pětatřicátý ročník LFŠ je za námi, nastal tedy ideální čas pro srovnávání. Hned z kraje musím podotknout, že se letos atmosféra filmovky nesla v poněkud jiném duchu než v minulých letech. Chyběly přeplněné sály a také davy lidí na ulicích.

5.8.2009
SDÍLEJ:

Michal KončitíkFoto: DENÍK/archiv

Stížnosti, které se ještě nedávno snášely na organizátory za nedostatečnou kapacitu míst v sálech, byly letos paradoxně vyřešeny také nižší účastí.

Za slabinu bych označil nízkou technickou kvalita překladu do sluchátek, jeho občasné výpadky a také absenci titulků bez varování. Musím říct i to, že podivné ruchy linoucí se z projektorů dokázaly vystrašit diváky více než scény z Herzova filmu T. M. A. Nepříliš přesvědčivé překlady navíc v dramatických chvílích dokázaly dovést diváka spíše ke smíchu.

Toto všechno znehodnocovalo mé (a nejen mé) zážitky z jinak kvalitních a zajímavých filmů, kterých jsem tradičně na filmovce absolvoval více než tři desítky. K dokonalosti nebyl doveden, bohužel, katalog, z něhož jsem se nedozvěděl, kde a kdy se film promítá. Malý program pro změnu nenabízel stručnou informaci, o čem má film být. Na druhou stranu, denní program jako takový byl rozvržen velice pragmaticky – v každou dobu mohl divák zhlédnout zajímavé filmové dílko a nemusel se přitom bát, že na něj nezbude místo v sále. Noční projekce se nesly na vlně filmových hitů a klasiky.

Pozitivum vidím v tom, že se organizátoři poučili z minulého ročníku a převážně neakreditovaným lidem, posedávajícím na Masarykově náměstí nebo ve Smetanových sadech, nepouštěli filmy spíše pro náročného diváka, jako tomu bylo v minulém roce.

Bylo také znát, že duch Jiřího Králíka tak úplně nevymizel a vznáší se ulicemi města. Těmi se mimochodem každé dopoledne nesl i jakýsi neidentifikovatelný zápach, což možná vyprovokovalo nynějšího uměleckého ředitele filmovky Pavla Bednaříka k rádobykomické scénce při sobotní party pořádané pouze pro štáb (kam jsem se mimochodem shodou okolností propasíroval i já). On i jedna členka organizačního týmu LFŠ si podle mého soudu nemístně utahovali z Festivalu nad řekou (kde je nyní uměleckým šéfem Jiří Králík – pozn. red.).

Zkrátka a dobře, k tomu, aby se na hradišťské filmovce měnily časy už jen k lepšímu, bych doporučoval méně nemístné ironie a více úcty k cestě, kterou bylo třeba k dnešní podobě LFŠ prošlapat. Až pak tento ojedinělý festival získá opět své skvělé renomé a nové příznivce dobrého filmu přiláká i bez toho, aby se neúnosně zadlužil.

Michal Končitík

Autor je externím spolupracovníkem Slováckého deníku zabývající se kinematografií

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Uherskohradišťská nemocnice. Ilustrační foto.
20

Už žádné čekání. Zjistěte si, kolik je v nemocnici pacientů

1. FC Slovácko - AC Sparta Praha. Ilustrační foto

Zápas se současnou Spartou je výzva, říká kouč Slovácka

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

FOTOGALERIE / Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

V Bánově zmizela ze zaparkovaného auta horská kola za 170 tisíc

Dvě horská kola v celkové hodnotě 170 tisíc korun zmizela v noci z pátku na sobotu 12. srpna v Bánově.

Starosta Slavkova Libor Švardala si převzal zlatou stuhu za vítězství v kraji

FOTOGALERIE / Zlatou stuhu za vítězství v krajském kole Vesnice roku si v neděli z rukou hejtmana Jiřího Čunka převzal starosta obce Libor Švardala. Po úvodních zdravicích a vystoupení mužského pěveckého sboru Slavkovjané proběhlo samotné předávání ocenění. 

Poutní slavnost Matice velehradské si užívali dospělí i děti

FOTOGALERIE / Slavnost Nanebevzetí Panny Marie, která připadá podle liturgického kalendáře na 15. srpna, si už několik let přicházejí věřící užít do poutního Velehradu. Nejinak tomu bylo v úterý, kdy se v církevním areálu uskutečnila na oslavu patronky tamní baziliky jedenáctá pouť Matice velehradské.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení