Představí snímky Jmenuji se Joe, Výhybkáři, Sladkých šestnáct let, Něžný polibek, Zvedá se vítr, Hledá se Eric, převezme Výroční cenu Asociace českých filmových klubů (AČFK) a setká se s diváky při svém pořadu Lekce filmu. V Uherském Hradišti bude do čtvrtka.

„Ken Loach je jedním z moderních klasiků britského a evropského filmu a jeden z nejvýznamnějších politicky angažovaných umělců současnosti. Jsem potěšen, že i přes časté cesty na festival v Cannes, kde získal v roce 2006 Zlatou palmu, a jiných metropolí filmu zavítá i do Uherského Hradiště. Loach je důkazem toho, že angažovaná kinematografie nemusí postrádat poetický a etický rozměr,“ uvedl umělecký ředitel LFŠ Pavel Bednařík.

Loach patří mezi nejvýznamnější představitele filmového sociálně-kritického realismu. Tvůrce s výrazně levicovými názory a silným sociálním cítěním ve svých pronikavých tragikomických dramatech nahlíží na každodenní pracovní, existenční i rodinné starosti lidí, kteří si v životě vytáhli „kratší sirku“. Aktéry jeho neokázalých filmů bývají často outsideři z dělnické třídy. Postavy ze slabších sociálních vrstev, které při hledání zaměstnání i lidské důstojnosti leckdy překračují zákony, jsou pro Loache zajímavější než zástupci střední třídy.

Režisér poprvé zaujal svou televizní hrou Cathy Come Home (1966) a také prvními dvěma hranými filmy Smůla na patách (1967) a Kes (1970), jež získal Křišťálový glóbus na festivalu v Karlových Varech. Dalších 20 let strávil prací pro televizi a tvořil komerčně nepříliš úspěšné filmy. Zlom v jeho tvorbě nastal filmem Lůza (1990). Po něm následovala řada neobyčejně silných a oceňovaných filmů, jako Tajné složky (1990), Pršící kameny (1993), Země a svoboda (1995), Jmenuji se Joe (1998), Sladkých šestnáct let (2002), Něžný polibek (2004), Zvedá se vítr (2006), It's a Free World… (2007). Loachovy filmy získaly mnoho nominací a ocenění na mezinárodních festivalech, jako například v Cannes, Benátkách Berlíně a britské ceny BAFTA.

Gabriela Sluštíková